21 Haziran Cuma günü Bursa Osmangazi Hipodromu’ndaki 4. Koşuda ÇALTEPE isimli safkan, son 200 metre geçilirken jokeyi Tolga Yıldız sol elindeki kırbacı sağ eline aldı ve sert bir şekilde safkana vurdu. ÇALTEPE, jokeyinin kontrolü dışı kendini bir anda iç kulvara doğru attı. Önce ÖZEKAN’a daha sonra DORU YİĞİT’e faul yaptı. DORU YİĞİT’in yıkılmasına bile neden olacak bu faul sonrası koşuya protesto çekildi. Protesto reddedildi.

Üst sıralarda yer alan jokeyler ceza almasın ve Gazi Koşusunda at binsin taktiği ne yazık ki yarış camiasının hafızasında ve vicdanında yara açmaktadır. Hong Kong Komiserler Kurulu Başkanı Kim Kelly, tüm hipodromlarda bir gün kalacak ve o hipodromun komiserler kurulu başkanı ile bir araya gelecek. Kelly, 21 Haziran Cuma günü hipodrom olan tüm illerdeki komiserler kurulu başkan ve üyeleriyle basına kapalı toplantı gerçekleştirdi. 21 Haziran Cuma Bursa yarışlarındaki 4. Koşu sıralamasının 5 – 4 - 2 – 1 şeklinde değiştirilmesi gerekirdi ancak koşu sıralaması değiştirilmedi. O halde Kim Kelly ile İstanbul’daki toplantının bir önemi var mı? www.liderform.com.tr

www.liderform.com.tr

Komiser Kurululun Kararı

KOŞU NO: 4

Koşuda 4 numarada kayıtlı ÖZEKAN isimli atın Antrenörü MEHMET GÜNDÜZELİ, 1 numarada kayıtlı ÇALTEPE isimli atın, atının aksiyonunu son düzlükte bozduğu gerekçesiyle koşuya protesto çekmiştir. Yapılan inceleme sonucunda; Protesto oy birliği ile reddedilmiştir.

Koşuda 1 numarada kayıtlı ÇALTEPE isimli atın Binicisi TOLGA YILDIZ, koşuda son düzlükte yarış usul ve esaslarına aykırı hareket etmiştir. Binici TOLGA YILDIZ ifadeye çağırılmış ve savunma istem tebligatı yapılmıştır. Kendisinin isteği üzerine savunmasını 7 gün içerisinde vereceğini beyan etmiştir.

Protesto Videosu

Yarışın Videosu