LUMINESCENCE'ye müsait rakipler

1.Koşu: Yarış koştukça artan bir form durumuna sahip bulunan Ankara'daki hazırlığı güzel çim piste yatkın (7) TU Y YO ve üst üste ikinciliklerinin ardından bu kez kazanabilecek kıvama gelen, bu koşusunda "Kapalı Gözlük" takısı çıkartılan (3) LUMİNOUS arasında geçmesini beklediğim birincilik mücadelesine hayatının ilk yarışını bu pist-mesafede koşup 1.05.51 ile ikinci olurken fotoyu diri geçişi ile göz dolduran (4) MAKE ME FLY'ın da katılmasını bekliyorum.

2.Koşu: Maiden'a bu pist-mesafede 1.37.60 ile kazanarak veda ederken bu rakiplerinin yanında en iyi dereceyi yapan (4) NATIVE TALENT'e koruduğu formu ile ilk çarpıyı atıyorum. Mesafe uzadıkça daha başarılı yarışlar koşabileceğine inandığım hafif kilolu (6) UYGURUM ve bu pist-mesafedeki son üçüncülüğünde sergilediği performansı ile beğenimi kazanan (5) RUN FOR HOPE favorimin rakipleridirler. Son yarışında denenen "Kapalı Gözlük" bu koşusunda çıkartılan artan forma sahip Vedat Abiş'li (3) KING FRONT diğer şans verdiğim isim olup sürprizi ise (1) WHISTLE ARROW'dan bekliyorum.

3.Koşu: İlk kez sentetik pistte katıldığı yarışında 2100'de ve 63 kilo ile ikinci olurken çok beğendiğim (3) KARAKURT BEYİ'ni bu rakiplerinden bir adım önde görüyorum.

4.Koşu: Bu pist-mesafedeki son yarışında Kv-7'de 2.11.80 ile uzun bir süre önde geldiği koşuyu kaybeden (3) COOKIE DOUGH ve uzayan mesafelerde farklı koşabileceğini 1900 çimdeki ikinci startında ikinci olarak gösterilen gelişen formuyla (5) BE MY BABY bence ayırt edilmeden birlikte değerlendirilmeliler.

5.Koşu: Son haftaların formda ismi olup bu tip gruplarda çim pistte arka arkaya başarılı yarışlar sergileyen (8) YAVUZKEYF'e elverişli kilosu ve Ahmet Çelik ile ilk planda şans veriyorum. Dilbağı takısı yararlı gelip geçen haftaki koşusunu bu pist-mesafede virajı 9.durumda dönmesine rağmen en dış kulvardan son 50'deki güçlü sprintiyle kazanarak formunu bulan (5) ÖZERDEM ve biraz ağır kilosuna rağmen Bursa'dan kazanıp gelen çimci (1) HAS TARKAN favorimin öncelikli rakipleridirler. İstikrarlı koşup üst gruplarda bile tabelada kendisine yer bulabilen (2) HEKİMOĞLU'suz bence kupon olmaz. İki yarış önce Bursa'da 2200 çimde kazanan, yine aynı pistteki son koşusunda 2000 çimde bence hücumda geç kalan uzun mesafeye yatkın (6) ALYADİGAR şanslı bir isim olup artan forma sahip hafif kilolu (9) HOSLİ ve çim pisti çok seven (3) EMİRENES bu ayağın sigorta isimleridir.

6.Koşu: Hayatının ilk yarışını 1000 sentetik pistte usta atlar gibi koşup kazandıktan sonra yaklaşık iki ay arası olsa da bu yarışa sıkı işler yaparak hazırlanan (7) ÇAYCI KIZ dinçlikle ve çime yatkın orijini ile başta şans verdiğim isim. 1000 sentetik pistte kazanıp ikincilik yapan, bu pist-mesafedeki son beşinciliği ışıltılı (4) FIRATIN GÜCÜ ve geçen hafta Ankara çim pistindeki yarışını ölçü almadığım bu pist-mesafede 1,17,87'lik performansı ile en iyi dereceye sahip (2) ESİNİN KIZI favorimin en yakın rakipleri olup Ankara'dan bir hayli formda gelen ayağına çabuk isim (3) BENİM SULTANIM ihmal edilmemelidir.

7.Koşu: Maiden'a 2200 sentetikte kazanarak veda eden, ardından bu pist-mesafede 2.21.52 ile aynada ikinci kalan (4) KOCADAYI'nın yarışları üst üste gelmesine rağmen bu formu ile en şanslı isim. Uzun bir ara verdikten sonra girdiği yarışında 2200 sentetikte başarılı bir üçüncülük yapan (5) ACUN TAY daha da artan formu ve sevdiği sentetik pistte ikinci atımdır. Gördüğü her yarış sonrası formunu bir adım daha ileriye taşıyan hazırlığı güzel (7) ENFES TAMER'den bu kez farklı bir koşu bekliyorum. Zaman zaman sentetik pistte başarılı yarışlar sergileyebilen (1) ÇELİK MURAT'ı ıskalamayın derim. İstanbul'da 1300-2200 sentetik pistte ikincilikleri bulunan, kalabalık gruptaki son çim beşinciliği de tatminkar (2) GÖKYÜZÜNDE diğer şans verdiğim isimdir. İki koşu önce bu pist-mesafede kazanan, çim pistteki son yarışında 1900'de sonlarda kuvvetli gelse de fotoda ikinci kalan (3) GÜZEL GÜNLER daha sonra değerlendirdiğim isimler.

8.Koşu: Formuna kavuşan, Ankara'daki son koşusunda 2400 çimde Gr-1'de dördüncü olsa da Bozkırefesi'nin kendisine faul yapmasıyla üçüncülüğe alınan usta ellerdeki (1) FUAT AGA ve uzayan mesafeye rağmen üst üste kazanmayı başaran önde istediği tempoyu bulabilmesi halinde (6) TOPAZ GIRL arasında geçmesini beklediğim bir koşu olup ayırt edilmeden birlikte yazılmalı.

9.Koşu: Pure White ile ana-baba bir kardeş olan, 800/49,6 24,3 R güzel galobunda usta atlar gibi aksiyonlar dizip fotoyu geçişi ile umut ışığı saçan (2) CRIMENA FIRE favorimdir. Bir kez start alıp sentetikte başarılı bir ikincilik elde ettikten sonra iki ay ara verse de idman pistindeki form durumu beğenilen seri tay (4) GOLD FLOWER ve bir yarış koşup hem formunu hem de kondisyonunu geliştiren (3) DEJAVU favorimin sert rakipleridirler.

10.Koşu: İki yarış önce 2100 çimde başarılı bir ikincilik yapan, geçen hafta sert gruptaki sentetik pist yarışı bir nevi bu koşusunun gibi gelen bu grubun üzerinde bir sınıfa sahip bulunan (1)LUMINESCENCE'nin kazanmasını bekliyor, M.Akyavuz ile günün en güvenilir ismi olarak öneriyorum.

BİRİNCİ ALTILI GANYAN TAHMİNİM

1.Ayak: 7-3-4

2.Ayak: 4-6-5-3-1

3.Ayak: 3

4.Ayak: 3-5

5.Ayak: 8-5-1-2-6-9-3

6.Ayak: 7-4-2-3

İKİNCİ ALTILI GANYAN TAHMİNİM

1.Ayak: 8-5-1-2-6-9-3

2.Ayak: 7-4-2-3

3.Ayak: 4-5-7-1-2-3

4.Ayak: 1-6

5.Ayak: 2-4-3

6.Ayak: 1

ASLINURAY'ın kazanmasını bekliyorum "İSTANBUL"

1.Ayak: Günün ilk ayağı bana göre zorlu bir yarış ile başlıyor. İki yarış önce bu pist-mesafede ikinci olan, Diyarbakır'daki son koşusunun sıralamasını ve derecesini ölçü almadığım (3) ESYAŞAR'a bu kez sevdiği pistte başta şans veriyorum. Her yarışını bir öncekinden daha başarılı koşarak formunu ilerleten (5) HARPUTAĞASI ile Urfa pistindeki son iki yarışında dikkat çekici bir performans sergileyen (4) FERHAT KARDEŞ favorimin öncelikli rakipleri. Bu pist-mesafedeki son yarışını ikinci bitirirken 1.32.15'lik performansı ile dikkat çeken (2) BIÇKIN KRAL sürekli üzerine koyduğu formu ile bugün Maiden'dan çıkabilir. Adana çim pistindeki son üçüncülüğüne göre eküri avantajına da sahip (11) HIZLI YILDIZ'a bir çarpı atılmalı. Geçen hafta bir üst gruptaki ikinciliği ile (12) IŞIK GÜZELİ diğer şans verdiğim isim olup bu haftaki farklı pist görüntüsüyle N.Altın'ın bindiği (7) SATANBABA kuponlara yazılmalıdır.

2.Ayak: Geçen haftaki yarışı bence formunun karşılığı olmayıp bu koşusunda "Kapalı Gözlük" aksesuarı çıkartılan (7) BLACK MUSTANG ve kapalı gözlük takısının çıkartılması yararlı gelip geçen haftaki koşusundan 2000'de galibiyetle ayrılan (11) KUZEY KARTALI arasında geçmesini beklediğim birincilik mücadeleden bence sonda jokeyinin az hata yapanın kazanacağını düşünüyorum.

3.Ayak: Aranın ardından koştuğu iki yarışını da Diyarbakır'da ve burada kazanmayı başaran (7) WICTORY DROP güzel form durumu ile bir kez daha birinciliğe en yakın isimdir. Gr-3'deki son başarılı üçüncülüğünün ardından iki ay arası olsa da bu koşusu için güzel bir hazırlık dönemi geçiren uzun mesafeye yatkın (4) ALTUĞBEY ve sonlarda kuvvetli gelecek olan iyi hazırlığa sahip (3) CALIBRATION favorimin sert rakipleri olup üst üste ikinciliklerini (11) TAŞKAYALAR bu kez birincilikle taçlandırabilir.

4.Ayak: Yakalamış olduğu güzel formu ile son koşusunu 1900'de 2.33.01'lik performansıyla kazanma başarısını gösteren (5) CAN EFTELYA ve uzun aranın ardından start aldığı iki yarışında da ikincilikler yaparken dikkat çeken (10) SAHRA KASIRGASI arasında geçmesini beklediğim birincilik mücadelesine F.Yardımcı'nın tercih ederek bindiği (3) REBER'in de katılmasını bekliyorum.

5.Ayak: Bu sezon bu pistte 1200'de iki kez ikincilikler yapan (9) ASLINURAY'ın bir kez daha jokeyi F.Yardımcı'nın binmesi ile önde kuracağı sert temposu ile kazanmasını bekliyor, tek tutuyorum.

6.Ayak: Bu pist ve mesafedeki üçüncülüğünün ardından formunu daha da geliştiren (10) KANTURALI GÜLÜ eküri koşma avantajı ile bugün Maiden'dan çıkabilir. Kısa bir aranın ardından son haftalarda hız kazandırdığı idmanları ile form tutan (7) MİR KASIRGASI ile yarış koştukça farklılaşan diğer ekürilerden (3) GRANDE SMİLE favorimin rakipleridirler.

ALTILI GANYAN TAHMİNİM

1.Ayak: 3-5-4-2-11-12-7

2.Ayak: 7-11

3.Ayak: 7-4-3-11

4.Ayak: 5-10-3

5.Ayak: 9

6.Ayak: 10-7-3