02 Kasım Cumartesi 2019 günü Ankara 75 yıl Hipodromu’nda yapılan Cumhuriyet Koşusu'nu son 150'den sonra YELTAY'dan liderliği alan SÜRGÜNTAY, son 100'de dışından kuvvetli kazanacak gibi gelen ULUBAŞ’a direnmesi son metrelerde iki safkanın dışından gelen KARAMUSTAFA baş burun farkıyla yarışı ikinci bitirirken o gelişi ile 10 metre daha olsa koşuyu kazanabilirdi. KARAMUSTAFA, startan bir boy tereddütlü çıktı. ilk 200 metre içinde yerini barıyer dibinden yerini aldı son 800'ü onuncu geçmesi son virajı bariyere yakın dönmesi son 400'de orta kulvara çıkması son 250'de orta kulvardan dış kulvara açılırken hiç bir trafik sorunu yaşamıyor son 150 dış kulvara açılırken, SÜRGÜNTAY ve ULUBAŞ’ın dışına çıkmayıp aynı kulvardan devam etmesi son 50'de trafik sorunu yaşıyacağını hisseden N. Avcı iki safkanın dışına safkanı alması mesafe yetersiz kalıp baş burun farkıyla ikinci oldu. Son 150'de SÜRGÜNTAY ve ULUBAŞ'ın dışına çıksaydı en az yarım boy farkla koşuyu kazanırdı. Kazanan safkan kadar başarılı koşmuş olup zaten Şampiyon safkan olarak görülüyordu bu yarışında tescillendi. Koşuyu 1.47.36 ile kazanan SÜRGÜNTAY jokeyi Halis Karatas ve ekibini tebrik ederiz.

Koşunun galibi SÜRGÜNTAY için bitiriş derecesi 1.47.36 olurken, farklar Baş Burun - 2,5 Boy - 1 Boy şeklinde oluştu.

Yarışın ardından düzenlenen kupa töreninde, kazanan safkanın sahibesi Lale Melek Atman'a kupasını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu verdi.

TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, kazana safkanın antrenörü adına Baha Yargı'ya plaketini takdim etti.

Kazanan safkanın jokeyi Halis Karataş ise plaketini TJK  Başkanı Serdal Adalı'nın elinden aldı.

Törene; Cumhur başkanlığı Güvenlik İşleri Müdürü Yusuf Karaloğlu, TİGEM Genel Müdür Yardımcısı Ali Osman Kıyak, TJK  Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner, Asli Üyemiz İnci Özdemir ve davetliler de katıldı.