TJK tarafından satın alınan ve 2020 yılı aşım sezonunda yetiştiricilerimize hizmet vermek üzere yakında Türkiye’ye gelecek olan Bodemeister’ın Amerika’daki temsilcilerinden Bodexpress’ten (Bodemeister – Pied A Terre / City Zip) rekor geldi.

20 Kasım Çarşamba günü Gulfstream Park West’te gerçekleştirilen 1600 metre kum pistteki koşuyu 1.35.58’lik bitiriş derecesiyle kazanan Bodexpress, 2001 yılında High Ideal isimli safkanın elde ettiği 1.36.25’lik pist rekorunu da 18 yıl sonra kolay şekilde kırmış oldu.

Venezuela tarihinin en çok kazanan antrenörü olan ve 10 yıl önce Güney Florida’ya gelen Bodexpress’in antrenörü Gustavo Delgado koşu sonrası yapmış olduğu açıklamada: “Bodexpress çok iyi bir safkan. Hayatımda daha önce hiç rekor kıran bir safkanı antrene etmemiştim. Geri dönüşü gerçekten harika oldu.” şeklinde konuştu.

Geçen yıl Gulfstream Park’ta kariyerine başlayan ve bu yıl henüz Maiden iken 1 Milyon Dolar ikramiyeli G1 Florida Derby’de ikincilik elde eden Bodexpress, akabinde Triple Crown’ın ilk iki ayağını oluşturan Kentucky Derby ve Preakness Stakes’e katılmıştı.

Preakness Stakes’te start çıkışı yaşadığı şanssızlık neticesinde jokeyini düşüren ve koşuyu derecesiz olarak tamamlayan Bodexpress, 5 ay sonra 14 Ekim günü Gulfstream Park’ta katıldığı ilk startında kolay kazanıp Maiden’a da veda etmişti. Pist rekoru kırarak kazandığı koşuyla birlikte 3 yaşındaki Bodexpress, kariyerinin 9. startında üst üste ve toplamda 2. birinciliğini elde etmiş oldu.

İlgililerinin koşu sonrası yapmış olduğu açıklamaya göre Bodexpress için bir sonraki muhtemel yarışın 14 Aralık günü Gulfstream Park’ta koşulacak olan G3 Harlan’s Holiday Stakes olması beklenirken, buradan elde edeceği sonuca göre 25 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan, dünyanın en yüksek ikramiyeli koşularından G1 Pegasus World Cup’ta da start alma ihtimali bulunuyor.

BODEMEISTER ile ilgili habere ulaşmak için tıklayınız