Sıkıntılı safkanların sahada veya yarış içerisinde bu yıl biraz fazla sakatlanma yaşamasından dolayı bir müddet yarışlara kapatılan Santa Anita Park Hipodromunda tekrar yarışlar koşulmaya başlandı.

 

Kaliforniya Yarış otoritesi atların sağlıklı koşduklarından emin olabilmek için uygulamaya koydukların yeni ek uygulamadan başka Santa Anita Park hipodromunda at binecek jokeyler bir yarış günü deneme amaçlı tüm jokeyler bindikleri yarışta kesinlikle kırbaç kullanmayacaklar. Yalnız yarış otoritesi at binen jokeylere atlarına kırbaçsız binseler de yarışın sonuna kadar kendi güçlerinin sonuna kadar atlarını teşvik etmeleri konusunda yazıda gerekli uyarı yapıldığını da paylaşmadan geçemeyeceğim.

Önümüzdeki yıl uygulamaya planladıkları jokeylerin kırbaçsız at binmelerine 12 Nisan 2019 günü Santa Anita Park Hipodromunda deneme yapacaklar ve o gün at binen tüm jokeyler kırbaç kullanmayacaklar hatta jokeyler kırbaç dahi taşımayacaklardır.

Citing an existing CHRB rule, the letter states jockeys “are not required to carry a riding crop. Individual jockeys who regularly ride at Santa Anitahave elected not to carry the cushioned riding crop during the entire race day card on Friday, April 12.”

KADIR KIYGIR