Geçen yıl Nisan ayında Belmont Park’ta başlayan ve New York’taki antrenörlerin, kendilerinin belirledikleri 20 ve daha az sayıdaki atla Şartlı koşularda yarıştığı Claiming Challenge’ı Türk antrenör Mertkan Kantarmacızirvede tamamlamıştı

7 Aralık 2018 ve 31 Mart 2019 tarihleri arasında kış sezonunun New York’taki yarışçılık merkezi olan Aqueduct Hipodromu’nda gerçekleştirilen Claiming Challenge’da en yakın rakibi Bruce Brown’ın 32.5 puan farkla önünde 97.5 puanla zirvede tamamlayan Mertkan Kantarmacı’nın bu başarısı Amerikan Yarış Basını’nda da ilgi gördü.

New York Yarışçılık Kulübü’nün (NYRA) resmi sitesi ve ABD’nin önemli yarış yayın organlarından Paulick Report’ta yer alan habere göre Mertkan Kantarmacı yaptığı açıklamada, babası usta antrenör Tuncay Kantarmacıve kardeşi İlkay Kantarmacı ile birlikte New York’ta iş birliği içerisinde çalıştıklarını ve bu başarılarını 26 Nisan’da başlayacak olan Belmont Park’taki İlkbahar-Yaz sezonunda da sürdürmek istediklerini belirtti.

2016 yılında Türkiye’den ABD’ye giden ve New York’taki ilk sezonunda 36 koşuda 11 galibiyet elde ederek Claiming Challenge’da da zafere ulaşan Mertkan Kantarmacı, aynı zamanda yarışma sonucu 18.000 Dolar’lık birincilik ödülünün de sahibi oldu.

Mertkan Kantarmacı: “Harika bir his. Zor bir iş oldu, uzun zamandır New York’ta değiliz. Burada, ailemle çalışıyorum. Bizim için sürpriz değil aslında. Hedeflerimiz devam edecek ve bu doğrultuda gelişecek. Ülkemizde birçok Açık yarış kazandık. Bu nedenle burada olabileceğimizi biliyorduk. Şimdi hedefimiz daha da iyi olmak. Her zaman en iyisini yapmaya çalışacağız.”dedi.

Geçtiğimiz ay ilk Stakes koşu galibiyetine Turco Bravo ile ulaşan Mertkan Kantarmacı’nın bugüne kadar ABD’de 576 koşuda 96 birinciliği, 85 ikinciliği, 87 üçüncülüğü ve antrene ettiği atların yaklaşık 2.5 Milyon Dolar’a yakın kariyer kazancı bulunuyor.

Mertkan Kantarmacı ile ilgili New York Yarışçılık Kulübü’nün resmi sitesinde yer alan haberi okumak için tıklayınız

Paulick Report’ta yer alan haberi okumak için tıklayınız