17 Nisan Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromu, Sezonun ilk çim yarışı olan Orhan Meker Serbest Handikapı da günün en ilgi çekici mücadelelerinden biriydi. Geçtiğimiz yıl gösterdikleri performansa göre kiloları belirlenen 3 yaşlı İngilizler, 1987’den beri düzenlenen bu geleneksel müsabakada birbirlerine rakip oldular.

YARIŞIN VİDEOSU

AĞIR ÇEKİM

PADOK ÇEKİMİ

ÖDÜL TÖREN

null

İkisi dişi toplam 14 tayın piste çıktığı 105.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda; Volkan Yoncaağaç’ın sahibi olduğu,JACK SPARROW (Mendip - Marshmallow /Luxor) jokeyi Ahmet Çelik ile galibiyete uzandı. 10 yarışlık kariyerinde 5. birinciliğini elde eden doru erkek tay, son startında Mevlana Koşusu’nu (A3)ikincilikle noktalamıştı. Öte yandan jokey Ahmet Çelik bu sonuçla, ilk Orhan Meker Koşusu galibiyetini elde etmiş oldu.

Kazanan safkanın soy kütüğü bilgileri için tıklayınız.

17.04.2019 - Veliefendi Koşu 3
ORHAN MEKERSERBEST HANDİKAP
Derece:
1400 Metre Çim
Koşulan Mesafe 200m 400m 600m 800m 1000m 1200m Finish
Müddet

TRAKUS

null

Çim pistteki 1400 metre mesafeli bu önemli koşunun ikincisi, sonlarda dıştan yaptığı ataklarla GOLD POLAT (Kaneko - Tuğçe Hanım / Bullmarket) olurken, KENOBI (Kaneko - Çokşeker / Hoy) de tabelanın üçüncü sırasında yer aldı. Starttan 2 boy gecikmeli çıkan KAYI OVASI (Pan River - Star Baby / Thunder Bolt I) ise dördüncü olarak tabelayı tamamladı.

JACK SPARROW’un 1.24.27’lik dereceyle galip tamamladığı mücadelede farklar 2 Boy - 1 Boy - 1/2 Boy şeklinde sonuçlandı.

null

Koşuyu kazanan atın sahibi Volkan Yoncaağaç’a ödülünü Orhan Gorbon verdi.

null

Şeref Tribünü’nde gerçekleştirilen törene; Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi ve TJK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özbelge, TJK Yönetim Kurulu Üyeleri Yüksel Göktürk ve Hakan Yücetürk ile misafirler de katıldı.

 

ORHAN MEKER SERBEST HANDİKAPI

Serbest Handikap, Üç Yaşlı İngiliz taylarının bir önceki yıl göstermiş oldukları performanslarının handikaperler heyetince değerlendirilmesi anlamına gelmektedir. Özetlemek gerekirse tayların aldıkları kilolar, gösterdikleri kabiliyetleri belirtmektedir. Dünyanın atçılıkta ileri gelen ülkelerinde aynı isim altında bu mevsimde koşulan bu ilginç handikap yarışı, atçı ve yetiştiricilerin büyük önem verdikleri bir sınav olarak kabul edilmektedir. Kiloların ilanı, kış favorileri, iddialaşmalar ve nihayet yarış kaydı, ”Free Handicap”ın heyecan verici renkli yönleridir. Yarış tarihimizin müteveffa teknik adamı ve ünlü handikaper Orhan Meker’in adının ilavesi ile bu yarış daha da anlam kazanmıştır.