Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda da yeni sezonun açılışı yapıldı. 2 yaşlı safkan İngilizlere mahsus koşulan Sri Pekan Koşusu ile 7 ay sürecek heyecan dolu maratonun startı verilmiş oldu.

Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda İlkbahar-Yaz Sezonu’nun açılışı 18 Nisan Perşembe günü yapıldı. 9’lu koşu programının ilk koşusu Sri Pekan adına tertiplenen koşu (Şartlı-1) ile safkanlar, bu sezon ilk kez Ankara çim pistine nal basmış oldu. 2 yaşlı safkan İngilizlere mahsus düzenlenen mücadelede 7 tay, 900 metre çim pistte birincilik mücadelesi verdi. Koşuyu Seydi Akyıldırım’ın sahipliğini yaptığı, Ahmet Elçin Karakurt’un antrene ettiği VAHŞİ KIZ (El Corredor - Steely Grace / Refuse to Bend), Müslüm Çelik’in idaresinde 0.53.31’lik derecesiyle kazanmayı başardı. Kazanan tayın ekürileri ABJARKIZ (Abjar Academy - Cayenne Cat / Tabasco Cat) yarışı ikinci, DEM DEM (Cuvee - La Luna Divina / Divine Light) ise üçüncü olarak mücadeleyi tamamladı. Soydan Nuri Levent’in sahibi olduğu FIRE OF WORLD (Hakeem - Monjal / Royal Abjar) Ankara’da sezonun açılış mücadelesini dördüncü olarak bitirdi.

Koşuyu kazanan tayın sahibi Seydi Akyıldırım'a plaketini, Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Ankara Şube Başkanı Engin Bekiroğulları verdi. Törene Kurumsal İletişim Müdürü Aylin Sevim de katıldı.

Engin Bekiroğulları ayrıca, safkanın antrenörü Ahmet Elçin Karakurt'a bir buket çiçek verdi. Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Ankara Şubesi Genel Sekreteri Sertaç Sevinç ise, kazanan tayın jokeyi Müslüm Çelik'e bir buket çiçek verdi. Kurumsal İletişim Müdürü Aylin Sevim de katılım gösterdi.

Törene, Yüksek Komiserler Kurulu Genel Koordinatörü Murat Birol Kayim, Kulübümüz Genel Sekreteri Sadettin Atığ, Yüksek Komiserler Kurulu Danışmanı Mustafa Özdemir, Kulübümüz Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner, Genel Müdürümüz Tuncel Aydın, Genel Müdür Yardımcımız Mehmet Şirin Bozkurt, Ankara Hipodrom Müdürü Adnan Demirci, Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Aylin Sevim ile Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Ankara Şubesi Üyeleri katıldı.

SRI PEKAN

4 Şubat 1992 tarihinde doğan Sri Pekan, yarış hayatını İngiltere’de sürdürmüş olup katıldığı 6 yarışın son 5’ini kazanma başarısını göstermiştir. Yalnızca 2 yaşlılığında start alan safkanın 2 G2, 1 de G3 koşuda galibiyeti bulunmaktadır. 2002 yılında ülkemizde aşımlara başlayan Sri Pekan’ın ülkemizdeki en başarılı yavruları arasında 2009 yılı Gazi Koşusu galibi Miramis ve birçok Grup 1 koşu kazanma başarısı gösteren White Ram, Village Wind, Astorya, Astrakhan, Berraksu, Marry Ellen gibi isimler bulunuyor. Ayrıca Sri Pekan’ın yurtdışında da G1 koşu galibi Sunny Sting, Amorama, G2 koşu galibi Whilly, Rumba Loca, Tropical Lady ve diğer birçok başarılı temsilcileri yer alıyor.

Ankara 75. Yıl Hipodromu’nda planlanan 83 yarış gününde 376’sı Çim ve 255’i Kum olmak üzere toplamda 631 koşu yapılacak. Bu mücadelelerin 348’inde safkan İngiliz atları, 283’ünde ise safkan Arap atları birincilik için piste çıkacak. Ankara’da İlkbahar-Yaz sezonunda yarışlar; Nisan-Ekim-Kasım aylarında Perşembe ve Cumartesi günleri olmak üzere haftada 2 gün, Mayıs-Eylül aylarında ise Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri olarak haftada 3 gün düzenlenecek.

Ankara'da yeni yapılan padoğun açılışı da yapıldı.

Ankara 75. Yıl Hipodromu'ndaki açılış koşusunun videosu

Ankara 75.Yıl Hipodromu'ndaki açılış koşusunun ödül töreni