21 Nisan Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda Sadık Eliyeşil koşusunda YAMANLARBEYİ Start ile birlikte vargel dibinden yerini alması, son virajı 5.durumda el oynatmadan dönmesi son 400 de orta kulvardan trafik sorunu yaşıyabileceğini düşünüp iç kulvara yakın orta kulvardan 300 de teşvike başladığı anda 50 metre içersinde iki safkanın ortasından çıkarak sanki koşuya yeni başlamış gibi Gökhan Kocakaya'nın teşviklerinin her metresinde cevap vermesi Gazi koşusunun fovarileri tabela dışında kaldığı bu haftada, yarışın son 800/0.46.16 olması uzun mesafe göz doldurması ile mesafe uzadıkça üstüne koyacak işaretleri vermesi YAMANLARBEYİ 93.Gazi Koşusun favorisi olmuştur.

YARIŞIN VİDEOSU

AĞIR ÇEKİM VE ÖDÜL TÖRENİ

Birincilik ikramiyesinin 105.000 TL olarak belirlendiği yarışı kazanan YAMANLARBEYİ’nin soy kütüğü bilgileri için tıklayınız.

null

Çim pistte 1900 metre mesafede koşulan 2019 yılı Sadık Eliyeşil Koşusu’nu ikinci tamamlayan isim son anlarda en dıştan sprinte kalkan AKGÜN (Toruk Macto - Secret Shadow / Clodovil) oldu. İlk metrelerde liderliği alarak yarışa tempo veren ROCKABYE (After Market - Drama Club / Sadler’s Wells) üçüncülükte kalırken, ortalardan saldıran ANGEL OF DEATH (Kaneko - Miss Judge / Strike The Gold) de dördüncülüğü potoda kurtardı.

YAMANLARBEYİ’nin 1.55.54’lük müddetle galip geldiği koşuda farklar 3 Boy - 1,5 Boy - 2 Boy şeklinde sonuçlandı.

Saat 16.00’da günün 3. koşusu olarak gerçekleşen mücadelenin ardından Şeref Tribünü’nde Eliyeşil Ailesi ve TJK Yönetim Kurulu Üyelerinin de katılım gösterdiği bir kupa töreni düzenlendi.

Kazanan tayın sahibi Armağan Araz’a kupasını Sadık Şadi Eliyeşil verdi.

Safkanın antrenörü Murat Aksoy’a plaketini TJK Asli Üyesi Can N. Güven verdi.

Jokey Gökhan Kocakaya’ya ise plaketini Şerife Karamehmet takdim etti.

Törene, TJK Yönetim Kurulu Üyeleri Yüksel Göktürk ve Hakan Yücetürk,TJK Asli Üyesi  A. Melih Kura ile davetliler de katıldı.

 

SADIK ELİYEŞİL

3 Kasım 1925 tarihinde Tarsus’da doğan Sadık Eliyeşil, ilk ve ortaokul eğitimini İstanbul Şişli Terakki’de, liseyi İstanbul Boğaziçi Lisesi’nde, yükseköğrenimini ise Manchester Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Yarışçılık camiasına 1943 yılında katılan Sadık Eliyeşil hem yetiştirici hem de at sahibi olarak camiamıza Karayel, Minimo, Yavça, Buğra, Cartagena, Hafız gibi çok değerli atlar kazandırmıştır. Sadık Eliyeşil’in engin tecrübeleri ile şekillenen Eliyeşil Ekürisi, Gazi Koşusu’nu 13 kez kazanma başarısını göstermiştir. 1956 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi seçilen Sadık Eliyeşil, muhtelif dönemlerde yönetim kurullarında görev almış ve Türk atçılığına büyük katkılar sağlamıştır.

15 Haziran 2008 yılında kaybettiğimiz Sadık Eliyeşil’i anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.