ABD’de “Sporun En Güzel 2 Dakikası” olarak bilinen Kentucky Derby’nin 145.si 4 Mayıs Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece TSİ 01:50’de koşuldu. 150.729 biletli yarışseverin Churchill Downs Hipodromu’nda yerinden takip ettiği koşuyu Maximum Security kazanmasına rağmen Komiserler Kurulu’nun koşu sonrası karşı düzlük dahil 7 ayrı jokeyin şikayet etmesi sonrası yarışın değişik mesafelerden incelemesi neticesinde 20 dakika sonra diskalifiye edilerek, yarışı ikinci bitiren COUNTRY HOUSE (Lookin At Lucky – Quake Lake / War Chant) birinci ilan edildi.

2000 metre kum pistteki, Triple Crown’ın ilk ayağını oluşturan Kentucky Derby’de bu yıl 3 yaşlı 19 tay birincilik mücadelesi verdi. Daha önce katıldığı 4 koşuyu da kazanma başarısı gösteren ve favori olarak yarışa gelen Maximum Security, startla birlikte aldığı liderliği alarak son virajı lider dönen safkan, potoya kadar koruyup jokey Luis Saez ile galibiyete ulaşmasına rağmen 1600 startından itibaren 7 ayrı yerde çeşitli hafif fauller yaparak son viraja gelirken War Of Will, Long Range Toddy ve Bodexpress’in koşu içerisindeki en iyi sonucu almasına engel olması nedeniyle Long Range Toddy’nin arkasında 17.liğe alındı.

Koşu sonrası Kentucky Yarışçılık Komitesi’nin Başkomiseri olan Barbara Borden, basın toplantısında yaptığı açıklamada: “Koşunun tekrarını defalarca izledik. Etkilenen jokeylerle görüştük. 7 numaralı safkanın (Maximum Security) War of Will, Long Range Toddy ve Bodexpress’i etkilediğine karar verdik ve kazanan safkanı, etkilenen isimler arasında en son sırayı elde eden Long Range Toddy’nin arkasına aldık.” dedi

Flavien Prat ile start alan COUNTRY HOUSE, 65-1’lik oranıyla Kentucky Derby’nin resmi galibi olurken, 145 yıllık tarihte ilk kez Kentucky Derby’nin kazananı diskalifiye edilmiş oldu. Öte yandan 1913 yılında 91-1’lik oranıyla galibiyete ulaşan DONERAIL’den sonra tarihin en yüksek oranıyla kazanan ismi olarak kayıtlara geçti.

145. Kentucky Derby’de resmi sonuca göre koşunun ikincisi CODE OF HONOR (Noble Mission – Reunited / Dixie Union) olurken, kazanan Country House gibi William Mott’un antrene ettiği bir diğer isim olan TACITUS (Tapit – Close Hatches / First Defence) üçüncü, IMPROBABLE (City Zip – Rare Event / A.P. Indy) ise dördüncü oldu.

6 Ekim 2018 tarihinde çim pistte yarış hayatına başlayan Country House, ilk ve tek galibiyetini ise 17 Ocak günü Gulfstream Park’ta Maiden koşuyu kazanarak elde etmişti. Daha sonra Fair Grounds ve Oaklawn Park’ta 3 Grup koşuda start alan Country House, War of Will, By My Standards, Spinoff ve Improbable gibi bugünkü rakiplerinin ardında dönem dönem tabelada yer almıştı.