12 Mayıs Pazar günü Fransa’nın ParisLongchamp Hipodromu’nda yılın ilk klasik koşuları, ülkemizdeki karşılığı Erkek ve Dişi Tay Deneme olan G1 Poule d’Essai des Poulains ve G1 Poule d’Essai des Poulichesgerçekleştirildi.

www.Liderform.com.tr, TJK TV ve TAY TV ekranlarından naklen yayınlanan ve üzerine ülkemizden de müşterek bahis kabulü yapılan koşulara Godolphin Ekürisi’nin sahibi olduğu taylar damga vururken, ünlü eküri ise böylece 300. Grup 1 galibiyetine ulaştı.

İlk olarak TSİ 16:55’te düzenlenen G1 Poule d’Essai des Poulains’te No Needs Never ve Never No More’un koşudan çıkarılmasıyla birlikte, 3 yaşlı 10 erkek tay start aldı. Son metrelerde iç kulvardan yaptığı atakları neticesinde koşunun favori ismi olan PERSIAN KING (Kingman – Pretty Please / Dylan Thomas) jokey Pierre-Charles Boudot ile galibiyete uzandı.

2019 yılı G1 Poule d’Essai des Poulains’i izlemek için tıklayınız.

Yağmurun etkisiyle ağırlaşan çim pistte 1600 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuda kazanan Persian King’in ardında ikinciliği SHAMAN(Shamardal – Only Green / Green Desert) elde ederken, SAN DONATO(Lope De Vega – Boston Rocker / Acclamation) üçüncü, GRAIGNES(Zoffany – Grey Anatomy / Slickly) ise dördüncü oldu.

7 Ağustos günü Deauville’de katıldığı koşuda ikinci olarak kariyerine başlayıp, ilk ve tek mağlubiyetini burada alan Persian King akabinde katıldığı üst üste 5 yarıştan da galibiyetle ayrılmış oldu. Ekim 2018’de İngiltere-Newmarket’te G3 koşuyu kazanırken, bu yılın 2000 Guineas galibi tayı Magna Grecia’yı da mağlup eden Persian King için bir sonraki muhtemel yarışın 2 Haziran günü koşulacak olan G1 Prix du Jockey Club (Fransız Derbisi) olması bekleniyor.

Babası Kingman’in ilk klasik koşu galibi yavrusu olan Persian King, antrenör Andre Fabre’nin de Siberian Express (1984), Soviet Star (1987), Vahorimix (2001), Clodovil (2003), Lope De Vega (2010) ve Make Believe’den (2015) sonra Fransa’da Erkek Tay Deneme’den zaferle ayrılan antrene ettiği 7. isim oldu.

ParisLongchamp’te 3 yaşlı 10 dişi İngiliz tayını bir araya getiren G1 Poule d’Essai des Pouliches’te ise son metrelerde dış kulvardan ataklarını arttıran Godolphin Ekürisi’nin safkanı CASTLE LADY (Shamardal – Windsor County / Elusive Quality) jokey Mickael Barzalona idaresinde son sözü söyleyen isim oldu.

2019 yılı G1 Poule d’Essai des Pouliches’i izlemek için tıklayınız.

Kazanan Castle Lady’nin burun farkla gerisinde COMMES (Le Havre – Leaupartie / Stormy River) ikinci olurken, bu yılki ilk startını alan EAST(Frankel – Vital Statistics / Indian Ridge) üçüncü, IMPERIAL CHARM(Dubawi – Reem Three / Mark of Esteem) ise dördüncü oldu.

2 yaşlı olarak start almayan ve 14 Mart günü Chantilly’de katıldığı koşuyu kazanarak kariyerine başlayan Castle Lady, akabinde 14 Nisan’da ParisLongchamp’te G3 Prix de la Grotte’yi kazanarak 2’de 2 yaptı. Bu koşuya cezalı kaydı yapılan ve zaferle ayrılan Castle Lady, 3’te 3 ile geçilmezliğini sürdürdü.

Henri-Alex Pantall’ın antrene ettiği Castle Lady için bir sonraki muhtemel yarışın 21 Haziran günü Royal Ascot festivali kapsamında gerçekleştirilecek olan G1 Coronation Stakes olması bekleniyor.

Aynı gün Fransa-ParisLongchamp’te Arap atları için sezonun en önemli mücadelelerinden biri olan G1 Coupe D’Europe des Chevaux Arabes de koşuldu. 2000 metre çim pistteki koşuyu etkileyici düzlük sprintiyle Sheikh Abdullah Bin Khalifa Al Thani’nin sahibi olduğu, Alban De Mieulle’nin antrene ettiği TAYF (Amer – Djelmila / Manganate) jokey Olivier Peslieridaresinde kazanmayı başardı.

G1 Coupe D’Europe des Chevaux Arabes’i izlemek için tıklayınız.

Ağustos 2017’de İngiltere-Goodwood’da ilk G1 zaferine ulaşan 7 yaşındaki TAYF, bu galibiyetle birlikte ikinci G1 galibiyetini de hanesine yazdırmış oldu