18 Mayıs Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece bu yıl 144.sü düzenlenen ve www.Liderform.com.tr, Tjk Tv ve Tay Tv ekranlarından naklen yayınlanıp, üzerine müşterek bahis kabul edilen G1 Preakness Stakes dramatik bir yarışa sahne oldu.

ABD’de Triple Crown’ın ikinci ayağını oluşturan fakat Kentucky Derby galibinin start almamasıyla bu yıl Üçlü Taç ihtimalinin bulunmadığı koşu, 131.256 biletli yarışseverin geldiği Maryland eyaletindeki tarihi Pimlico Hipodromu’nda koşuldu.

3 yaşlı 13 tayın katıldığı 1900 metre kum pistteki koşunun start çıkışında Bodexpress’in jokeyi John Velazquez safkanından düştü. İlk metrelerde tempoyu Warrior’s Change belirlerken, son 300’de iç kulvardan ataklarını arttıran WAR OF WILL (War Front – Visions Of Clarity / Sadler’s Wells) önce liderliği aldı sonra da farkı gittikçe açarak jokeyi Tyler Gaffalione ile galibiyete uzandı.

YARIŞIN VİDEOSU

Gary Barber’in sahibi olduğu, Mark Casse’nin antrene ettiği, 1.54.34’lük bitiriş derecesiyle kazanan War of Will’in ardında ikinciliği EVERFAST (Take Charge Indy – Awesome Surprise / Awesome Again) elde ederken, OWENDALE (Into Mischief – Aspen Light / Bernardini) üçüncü, koşuyu uzun süre önde kabullenen WARRIOR’S CHANGE (Munnings – Battling Brook / Broken Vow) ise dördüncü oldu.

2018 yılında 2 yaşlı olarak Fransa-Arqana Satışları’ndan 250.000 Euro bedelle alınan War of Will, kariyerinin 10. startında ilk G1 zaferine ulaşırken, toplam galibiyet sayısını ise 4’e çıkardı. 3 yaşındaki War Front temsilcisi, son galibiyetini 16 Şubat’ta Fair Grounds’ta katıldığı G2 Risen Star Stakes’i kazanarak elde etmişti.

Kentucky Derby’de faule maruz kalan ve ardından G1 Preakness Stakes’i kazanan War of Will’in antrenörü Mark Casse koşu sonrası yaptığı açıklamada: “5 yaşımdan beri at yarışlarını takip ediyorum, Preakness benim için her zaman büyük bir koşu olmuştur. Yazılan, söylenen çok şey vardı. Faul olmasa da derbiyi kazanamayacaktık belki ama atım ve Gary Barber adına üzülmüştüm. Sadece adil bir yarış istiyordum. Şimdi çok gururluyum. Birçok kişi “Bu bir rövanş mıydı?” diye sordu, hayır sadece kazanmak istedim.” dedi.

Jokey Tyler Gaffalione ise yarış sonrası yaptığı açıklamada galibiyetten dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederken, ayrıca antrenör Mark Casse ile geçen yıl yaşadığı anekdotu paylaştı. “Geçen yıl Wonder Gadot isimli dişi tay, G1 Travers Stakes’te koşacaktı. Mark Casse’ye ata binebileceğimi söyledim fakat onlar Irad Ortiz’i tercih ettiler. Fakat Casse, menajerime “Üzülme, senin için daha iyi bir atım var.” demişti. Ve o tay War Of Will’di.” dedi.

144. Preakness Stakes galibi War of Will için bir sonraki muhtemel yarışın 8 Haziran günü koşulacak olan Triple Crown’ın üçüncü ayağını oluşturan G1 Belmont Stakes olması bekleniyor.

G1 Lockinge Stakes’te MUSTASHRY galibiyete uzandı

İngiltere’de sezonun önemli mil yarışlarından olan G1 Lockinge Stakes bu yıl 18 Mayıs Cumartesi günü Newbury Hipodromu’nda koşuldu. Koşunun son 200 metresinde orta kulvardan ataklarını arttıran Hamdan Al Maktoum’un sahibi olduğu, Sir Michael Stoute’un antrenesindeki MUSTASHRY(Tamayuz – Safwa / Green Desert) jokey Jim Crowley ile galibiyete ulaştı.

G1 Lockinge Stakes’i yarışın videosu

4+ yaşlı 14 safkanın start aldığı, 1600 metre çim pistteki G1 Lockinge Stakes’te kazanan Mustahry’nin ardında ikinciliği 5 Grup 1 galibiyeti bulunan ve bu yılki ilk startı için piste çıkan kısrak LAURENS (Siyouni – Recambe / Cape Cross) elde ederken, geçen yıl G1 Queen Anne Stakes’te sürprize imza atan ACCIDENTAL AGENT (Delegator – Roodle / Xaar) üçüncü, ROMANISED (Holy Roman Emperor – Romantic Venture / Indian Ridge) ise dördüncü oldu.

 

6 yaşındaki Mustashry, G1 Lockinge Stakes ile birlikte kariyerinin 18. startında ilk Grup 1 zaferine ulaşırken, toplam galibiyet sayısını ise 8’e çıkardı. Tamayuz temsilcisi, son galibiyetini ise 28 Eylül 2018 tarihinde Newmarket’te katıldığı G2 Shadwell Joel Stakes’i kazanarak elde etmişti.

İlk olarak 1986 yılında Scottish Reel ile G1 Lockinge Stakes’i kazanan 73 yaşındaki usta antrenör Sir Michael Stoute, bu önemli koşudaki 8. galibiyetini hanesine yazdırmış oldu.

Japonya Kısrak Koşusu’nda rekor kıran LOVES ONLY YOU geçilmezliğini korudu

Ülkemizdeki karşılığı Kısrak Koşusu olan G1 Yushun Himba’nın 80.si bu yıl 19 Mayıs Pazar günü Japonya’nın Tokyo Hipodromu’nda 61.596 yarışseverin katılımıyla gerçekleştirildi. Koşuyu DMM Dream Club Co. Ltd’nin sahibi, Yoshito Yahagi’nin antrenörü olduğu LOVES ONLY YOU (Deep Impact – Loves Only Me / Storm Cat) jokeyi Mirco Demuro idaresinde kazanma başarısı gösterdi.

LOVES ONLY YOU’nun kazanmış olduğu G1 Yushun Himba’yarışın videosu

2400 metre çim pistteki koşuda kazanan LOVES ONLY YOU için bitiriş derecesi ise 2.22.80 oldu. Triple Tiara galibi, Japonya Yarışçılık Tarihi’nin en başarılı kısraklarından GENTILDONNA’ya ait olan rekoru 0.8 saniye ile geliştiren LOVES ONLY YOU, Kısrak Koşusu’na ait derece rekorunun yeni sahibi oldu.

2017 yılında Yearling olarak yaklaşık 1.3 Milyon Euro bedelle alınan ve 3 Kasım 2018 tarihinde Kyoto’da ilk kez start alan tayların katıldığı 1800 metre çim pistteki koşuyu kazanarak kariyerine başlayan LOVES ONLY YOU,akabinde 25 Kasım’da aynı pistte 1600 metre mesafeli Shiragiku Sho’dan galibiyetle ayrıldı. Bu yıl 7 Nisan’da Hanshin’de 2000 metre çim pistteki Listed koşu Wasurenagusa Sho’yu kazanarak sezonu açan dişi tay, Japonya Kısrak Koşusu’nu da kazanarak 4’de 4 yaptı ve geçilmezliğini korudu