24 Mayıs Cumartesi günü İzmir Yarış komiserler kurulu 7.Koşuda AKSAKALLI  startla birlikte 1. Start çekme avantajı ile vargel dibinden teşvikle koşunun liderliğni alıp 1200 startı geçilirken dışına gelen MY ROYAL SUN liderlik mücadelesi başlayıp iki seri safkanın erken  kapışmasından dolayı son 200 den sonra birbirlerini temizliyen MY ROYAR SUN ve AKSAKALLI düşmeye başlıyan tempoları bekleme yarışı yapan BEDWULF İki safkanın dışından Sprinte  kalkması iç kulvara yakın orta kulvardan sprinte kalkan ALAÇATI AĞASI orta kulvara doğru açılıp  AKSAKALLI'ın jokeyi Barış Kurdu içinde yanına doğru gelen ALAÇATI AĞASI kendisine Foul yapacak endişesine kapıldı atını tutar gibi yaptı ama tutmayıp zaten temposu düşen safkanın bu ara siprinte kalkan BEDWULF bir anda liderliği alıp farkı bir boya çıkardıktan sonra AKSAKALLI birbirlerini temizlediği MY ROYAL SUN 3.4 mücadelesinden öndeki rakiplerini BEDWULF ve ALAÇATI AĞASI 6 boy fark yaparak yarım boy farkla koşuyu BEDWULF kazandı. Bu koşuya protesto çekmek bile akıl işi olmayıp sizin yeteneklerinizın sınırını Antrenörler bildiği için ya tutarsa diye  çekti Nasrettin Hocanın fıkrası gibi göl maya tuttu Haziran Ayında yurt dışından Japon Komiserler kurulu gelip tüm Hibodrom'larda komiserler kurularına eğitim verecek olup İzmir Komiserler kurulundan acil olarak başlaması gerekir bu Hibodrom'da çünkü adaletin kantarını eşit dağıtacak yarış Hakemleri yok.Farkı bir boya çıkardıktan sonra "AKSAKALLI'nın sprint kulvarına bir boy yaptıktan sonra bir anda giriyor kimseyede foul yapmadan farkı açıp ayrılıyor

KOMİSERLER KURULU KARARI

KOŞU NO: 7

5 numarada kayıtlı AKSAKALLI İsimli atın antrenörü, 1 numarada kayıtlı BEDWULF ve 2 numarada kayıtlı ALAÇATI AĞASI isimli atların jokeylerinin kendi atını engellediği gerekçesiyle yarışa protesto çekmiştir. Kurulumuzca yapılan inceleme sonucunda 2 numarada kayıtlı ALAÇATI AĞASI isimli ata çekilen protesto reddedilmiş, 1 numarada kayıtlı BEDWULF isimli ata çekilen protesto kabul edilerek derece değişikliğine gidilmiştir. At Yarışları Yönetmeliğinin 122. maddesi 7. fıkrası gereğince, (gayri resmi sıralama 1,2,5,4,6 iken) aşağıdaki şekilde derece değişikliği yapılmasına karar verilmiş ve sıralama;

1 inci 2 haşa no’lu ALAÇATI AĞASI, 2 inci 5 haşa no’ AKSAKALLI, 3 inci 1 haşa no’lu BEDWULF, 4 üncü 4 haşa no’lu MY ROYAL SUN, 5 inci 6 haşa no’lu INDIAN MOST şeklinde kesinleşmiştir. 

1 numarada kayıtlı BEDWULF isimli atın jokeyi Erhan YAVUZ son düzlükte hatalı kulvar değiştirerek protestoya neden olduğundan (derece değişikliği) savunmasının alınması amacıyla Kurulumuza çağırılmış, savunması tebliğ edilmiştir. Erhan YAVUZ savunmasını yasal süresi içerisinde vereceğini bildirdiğinden gerekli işlem savunmasını takiben yapılacaktır.

2 numarada kayıtlı ALAÇATI AĞASI isimli atın jokeyi Onur ÖZTÜRK son düzlükte hatalı kulvar değiştirerek protestoya neden olduğundan savunmasının alınması amacıyla Kurulumuza çağırılmış, savunması tebliğ edilmiştir. Onur ÖZTÜRK savunmasını yasal süresi içerisinde vereceğini bildirdiğinden gerekli işlem savunmasını takiben yapılacaktır.

Protesto kararı

Yarışın Videosu