25 Mayıs Pazar günü www.Liderform.com.tr, TJK TV ve TAY TV ekranlarından da naklen yayınlanan ve üzerine ülkemizden müşterek bahis kabul edilen Irish 1000 Guineas’de bu yıl 3 yaşlı 10 dişi tay start aldı. Sonucu merakla beklenen koşuyu startla birlikte liderliği alan Coolmore Ekürisine ait HERMOSA (Galileo – Beauty Is Truth / Pivotal) jokeyi Ryan Moore ile kazandı.

G1 Irish 1000 Guineas’i YARIŞIN VİDEOSU

Birincilik ikramiyesi 232.000 Euro olan Irish 1000 Guineas’de kazanan Hermosa’nın ardında ikinciliği Frankie Dettori idaresindeki PRETTY POLLYANNA (Oasis Dream – Unex Mona Lisa / Shamardal) elde ederken,FOXTROT LIV (Foxwedge – Bestfootforward / Motivator) üçüncü, IRIDESSA(Ruler Of The World – Senta’s Dream / Danehill) ise dördüncü oldu.

5 Mayıs günü bu yılki ilk startı olan İngiltere’deki 1000 Guineas’den zaferle ayrılan Hermosa, Irish 1000 Guineas ile birlikte duble yapmış oldu. Toplamda 9. kez piste çıkan 3 yaşındaki dişi tay, birincilik sayısını ise 4’e çıkardı.

8. kez bu önemli koşuda birinciliğe ulaşan ve İrlanda’da toplamda 41. klasik koşu zaferini elde eden usta antrenör Aidan O’Brien koşu sonrası yaptığı açıklamada: “Hermosa için planımız değişti ve 31 Mayıs’taki G1 Epsom Oaks yerine burayı tercihledik. Buradan da 16 Haziran günü koşulacak olan Fransa Kısrak Koşusu’na gitmeyi planlıyoruz. Sonrasında ara vereceğiz ve sonbahardaki koşuları hedefleyeceğiz. Ayrıca Hermosa’nın, önümüzdeki yıl da 4 yaşlı olarak gelişim göstermesini bekliyoruz” dedi.

İrlanda-Curragh’da 25 Mayıs Cumartesi günü koşulan Irish 2000 Guineas’de ise bir sürpriz yaşandı. 3 yaşlı 14 tayın katıldığı koşuda ilk metrelerde ön grupta konuşlanan PHOENIX OF SPAIN (Lope De Vega – Lucky Clio / Key Of Luck) isimli kır tay, jokey Jamie Spencer idaresinde potoya kadar rakiplerinin tüm ataklarına başarıyla yanıt verdi ve zafere ulaşan isim oldu.

G1 Irish 2000 Guineas’i  YARIŞIN VİDEOSU

1600 metre çim pistteki koşuda favori isimlerden olan ve geçen yıl Cartier Ödülleri’nde “Şampiyon 2 yaşlı erkek tay” seçilen TOO DARN HOT (Dubawi – Dar Re Mi / Singspiel) ikinci olurken, DECRYPT (Dark Angel – She’s A Worldie / Kodiac) ve SKARDU (Shamardal – Diala / Iffraaj) ise tabelanın diğer sıralarını paylaşan isimler oldular.

Bu yılki ilk startı için piste çıkan Phoenix Of Spain, sezona galibiyetle başladı ve toplamda 6. startında 3. birinciliğine ulaştı. Charles Hills’in antrene ettiği kır tay, geçen yıl İngiltere’nin Doncaster Hipodromu’nda katıldığı son iki yarışında bu kez geride bıraktığı Magna Grecia ve Too Darn Hot’ın ardında art arda ikincilikler elde etmişti.

Antrenör Charles Hills koşu sonrası yaptığı açıklamada: “Ocak ayında küçük bir sorun yaşadık. Bu bizi 3-4 hafta geriye götürdü. İngiltere’deki Tay Deneme için tayınızı hazırlamak her zaman zordur. Aslında oraya getirmiştik ama yarış öncesi yine bir sorun tespit ettik ve koşamadık. Bugün ise aslında start kurası ile ilgili endişemiz vardı. İyi bir start çıkışı yapmak istiyorduk ama bu kadar önde gitmeyi açıkçası biz de planlamıyorduk. Jamie harika bindi. Artık önümüzdeki hedef 18 Haziran günü Royal Ascot festivali kapsamında koşulacak olan G1 St James’s Palace Stakes olacak.” dedi.

İrlanda’da hafta sonu gerçekleştirilen bir diğer G1 koşu ise Gold Cup oldu. TJK TV ve TAY TV ekranlarından naklen yayınlanan koşuyu Coolmore Ekürisi’ne ait MAGICAL (Galileo – Halfway To Heaven / Pivotal) jokey Ryan Moore ile tempoyu belirleyen ahırdaşı Flag Of Honour’un önünde kazanmayı başardı.

G1 Gold Cup’ı YARIŞIN VİSEOSU

Bir kez daha erkek rakiplerini mağlup eden ve bu yıl 3. startından da galibiyetle ayrılan 4 yaşındaki kısrak Magical, toplamda ise 15. yarışında 7. birinciliğini hanesine yazdırmış oldu.

Fransa’da koşulan 2 Grup 1 koşu nefesleri kesti

Fransa’nın ParisLongchamp Hipodromu, 26 Mayıs Pazar günü 2 Grup 1 koşuya ev sahipliği yaptı. İlk olarak TSİ 17:28’de startı verilen ve 3 yaşlı dişi taylar için G1 Prix de Diane (Fransa Kısrak Koşusu) öncesi en önemli koşulardan olan 2000 metre çim pistteki G1 Prix Saint Alary’i bu yıl Aga Khan Ekürisi’nin sahibi olduğu SIYARAFINA (Pivotal – Siyenica / Azamour) jokey Christophe Soumillon idaresinde kazandı.

G1 Prix Saint Alary’i  YARIŞIN VİDEOSU

2 yaşlı olarak start almayan ve kariyerine 4 Nisan’da Saint-Cloud’da katıldığı koşuyu kazanarak başlayan Siyarafina, akabinde 22 Nisan’da ParisLongchamp’te yine 1600 metre çim pistteki koşuda etkileyici bir finalle galibiyete ulaşmıştı. G1 Prix Saint Alary ile birlikte ilk kez bir black-type koşuda piste çıkan Siyarafina, 3’te 3 ile geçilmezliğini sürdürmüş oldu.

Koşu sonrası antrenör Alain de Royer-Dupre yaptığı açıklamada: “Uzun zamandır çok iyi bir dişi tay olduğunu biliyorduk ve şu ana kadarki 2 yarışı da çok iyiydi. G1 Poule d’Essai des Pouliches’i pas geçmek zorunda kaldık fakat harika durumda ve mesafeyle ilgili sorun yaşayacağını düşünmüyordum. Şimdiki hedefimiz 16 Haziran’daki G1 Prix de Diane olacak.” şeklinde konuştu.

Öte yandan aynı gün ParisLongchamp’te koşulan ve 4+ yaşlı 9 safkanın, 1800 metre çim pistte birincilik mücadelesi verdiği G1 Prix d’Ispahan adeta nefesleri kesti. 2011 yılında Pan River’ın da jokey Selim Kaya ile start aldığı koşuda bu yıl Sheikh Mohammed Obaid Al Maktoum’un sahibi olduğu, Roger Varian’ın antrene ettiği ZABEEL PRINCE (Lope De Vega – Princess Serena / Unbridled’s Song) jokey Andrea Atzeni idaresinde kazanan isim oldu.

G1 Prix d’Ispahan’ı YARIŞIN VİSEOSU

Kariyerinin ilk Grup 1 zaferine ulaşan 6 yaşındaki Zabeel Prince, toplamda ise 10. startında 6. galibiyetini hanesine yazdırmış oldu.

86. Japonya Derbisi büyük sürprizle sonuçlandı

26 Mayıs Pazar günü Japonya’nın Tokyo Hipodromu’nda derbi heyecanı yaşandı. Yarışseverlerin birkaç gün öncesinden hipodromun önünde kuyruklar oluşturduğu ve kapıların açıldığı sabahın ilk saatlerinden itibaren yoğun ilgi gösterdiği 86. Tokyo Yushun (Japonya Derbisi) büyük bir sürprizle sonuçlandı.

117.538 biletli yarışseverin katılım gösterdiği, 3.7 Milyon Dolar toplam ikramiyeli 86. Japonya Derbisi, 3 yaşlı 18 tayın katılımıyla 2400 metre çim pistte koşuldu. Son 400’den itibaren ataklarını arttıran ROGER BAROWS(Deep Impact – Little Book / Librettist) jokey Suguru Hamanaka idaresinde galibiyete ulaştı.

86. Japonya Derbisi’nin videosu

Yaklaşık 1’e 93’lük oranıyla kazanan ve büyük bir sürprize imza atan Roger Barows’un boyun farkla gerisinde ikinciliği DANON KINGLY (Deep Impact – My Goodness / Storm Cat) elde ederken, VELOX (Just A Way – Selkis / Monsun) üçüncü, koşunun favori ismi SATURNALIA (Lord Kanaloa – Cesario / Special Week) ise dördüncü oldu.

Kazanan Roger Barows için koşunun bitiriş derecesi 2.22.60 olarak kayıtlara geçerken, safkan aynı zamanda 2015 yılında 2.23.20 ile rekor kıran Duramente’yi de geride bırakarak Japonya Derbisi tarihinin en iyi bitiriş derecesine ulaşmış oldu.

18 Ağustos 2018 tarihinde kariyerine başlayan Roger Barows, Japonya Derbisi ile birlikte kariyerinin 6. startında ilk Grup koşu galibiyetine ulaştı. 3 yaşındaki Deep Impact temsilcisi, toplam birincilik sayısını ise 3’e çıkardı.

Derbiyi kazanan Roger Barows ve dördüncü olarak tamamlayan favori Saturnalia’nın antrenörü olan Katsuhiko Sumii yarış sonrası yapmış olduğu açıklamada: “Karışık hisler içerisindeyim. Kazandığım için mutluyum fakat aynı zamanda Saturnalia’yı destekleyenler adına üzgünüm. Roger Barows 2 ay önce katıldığı Spring Stakes’te sorun yaşamıştı fakat o günden bu yana gelişim gösterdi. Bugün çok sakindi ve uzun mesafeli koşularda ne denli başarılı olabileceğini gösterdi.” dedi.

64 yıl sonra 2007 yılında derbiyi kazanan ilk kısrak olan Vodka’nın ardından Roger Barows ile 2. derbi zaferine ulaşan antrenör Sumii, Japonya’da toplamda 26. Grup 1 zaferini hanesine yazdırmış oldu. Jokey Hamanaka ise 13 yıllık kariyerinin ilk derbi birinciliğine uzanırken, toplamda ise 9. Grup 1 galibiyetini elde etti.