İlki 1836 yılında koşulan ve Fransız Derbisi olarak bilinen G1 Prix du Jockey Club, bu yıl 2 Haziran Pazar günü Chantilly Hipodromu’nda gerçekleştirildi. Sonucu merakla beklenen derbiyi bu yıl White Birch Harası’nın sahibi olduğu, Jean-Claude Rouget’nin antrene ettiği SOTTSASS (Siyouni – Starlet’s Sister / Galileo) jokeyi Cristian Demuro ile kazanmayı başardı.

2019 yılı Fransız Derbisi yarışın videosu

1.5 Milyon Euro toplam ikramiyeli Fransız Derbisi’nde bu yıl 3 yaşlı 15 tay birincilik mücadelesi verdi. Son metrelerdeki güçlü atakları neticesinde zafere uzanan Sottsass’in ardında ikinciliği, koşuya favori olarak katılan bu yılın G1 Poule d’Essai des Poulains (Fransa Tay Deneme) galibi PERSIAN KING(Kingman – Pretty Please / Dylan Thomas) elde ederken, 3’te 3 ile yenilgisiz olarak derbiye gelen MOTAMARRIS (Le Havre – Thamarat / Anabaa) üçüncü, Coolmore Ekürisi’ne ait CAPE OF GOOD HOPE (Galileo – Hveger / Danehill) ise dördüncü oldu.

2100 metre çim pistte 2.02.90’lık bitiriş derecesiyle kazanan Sottsass, aynı zamanda pist rekorunun da yeni sahibi oldu.

Adını İtalyan mimar ve tasarımcı olan Ettore Sottsass’ten alan Sottsass, 340.000 Euro bedelle Arqana Satışları’ndan satın alındı. Siyouni temsilcisi, aynı zamanda 2017 yılı G1 Prix de Diane (Fransa Kısrak Koşusu) ikincisi olup ardından ABD’de 4 Grup 1 zaferine ulaşan ve çim pistte şampiyon kısrak seçilen Sistercharlie’nin de anne kardeşi.

21 Ağustos 2018 tarihinde Deauville’de kariyerine başlayan Sottsass, 26 Ekim günü Clairefontaine’de kazanarak Maiden’a ikinci startında veda etmişti. Bu yıl 7 Nisan’da 3 yaşlı olarak piste ilk kez ParisLongchamp’te G3 koşu için çıkan ve tabela dışında kalan safkan, akabinde 2 Mayıs günü Chantilly’de katıldığı Listed koşuyu 6.5 boy farkla kazanırken dikkat çekmişti. G1 Prix du Jockey Club zaferinin ardından Sottsass, kariyerinin 5. startında ilk Grup koşu galibiyetine imza atarken, toplam birincilik sayısını da 3’e çıkarmış oldu

Cumartesi akşamı yaşadığı ufak bir sağlık sorunu nedeniyle hipodroma gelemeyen ve hasta yatağında derbiyi izlediği belirtilen antrenör Jean-Claude Rouget’nin asistanı Jean-Bernard Roth koşu sonrası yaptığı açıklamada: “Bu uzun vadeli bir başarı ve satışlarda seçildiği andan bu yana safkanımıza inanıyorduk. Sürekli gelişim gösterdi. Harika bir an bizim için, harika bir takım işi oldu. Emeği geçen herkes tebriği hak etti.” şeklinde konuştu.

Jokey Cristian Demuro ise koşu sonrası: “Antrenör Rouget ile birlikte 5. Grup 1 galibiyetimiz oldu ve ekip beni yıllardır destekliyor. Haradaki herkes muazzam bir iş başarıyor çünkü bu yarışları kazanmak kolay değildir. Harika bir duygu bu. Sottsass tam bir Grup 1 atı ve 2400 metrenin de sorun olmayacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

G1 Yasuda Kinen’de INDY CHAMP sürprize imza attı

İlkbahar-Yaz sezonunda Japonya’nın orta mesafedeki en başarılı safkanını belirlemesi açısından büyük önem taşıyan G1 Yasuda Kinen bu yıl 2 Haziran Pazar günü Tokyo Hipodromu’nda düzenlendi. Sabahın ilk saatlerinden itibaren her zaman olduğu gibi Japon yarışseverlerin tribünlerde en iyi yeri kapmak adına hipodroma akın ettiği ve 74.008 biletli izleyicinin katılım gösterdiği 69. Yasuda Kinen’i bu yıl Silk Racing Co Ltd’nin sahibi olduğu, Hidetaka Otonashi’nin antrene ettiği INDY CHAMP (Stay Gold – Will Power / King Kamehameha) jokey Yuichi Fukunaga ile kazanmayı başardı.

2019 yılı G1 Yasuda Kinen yarışın videosu

1600 metre çim pistte gerçekleştirilen ve 3+ yaşlı 16 safkanın start aldığı 2 Milyon Dolar toplam ikramiyeli Yasuda Kinen’de ikinciliği AEROLITHE(Kurofune – Asterix / Neo Universe) elde ederken, Japonya’da geçen yıl dişilere ait Triple Crown’ı tamamlayıp, G1 Japan Cup’ı ve bu yıl G1 Dubai Turf’ü kazanan şampiyon kısrak ALMOND EYE (Lord Kanaloa – Fusaichi Pandora / Sunday Silence) sonlardaki etkili atakları neticesinde üçüncü,GUANCIALE (Screen Hero – Chuo Saya / Diablo) ise dördüncü oldu.

1.30.90’lık bitiriş derecesiyle kazanan INDY CHAMP, 69 yıllık koşu tarihinde en iyi derece rekorunun da yeni sahibi oldu.

28 Aralık 2017 tarihinde kariyerine kazanarak başlayan Indy Champ, yaklaşık 1’e 20’lik oranıyla kazandığı Yasuda Kinen ile birlikte kariyerinin 10. startında ilk Grup 1 zaferini hanesine yazdırırken, toplam galibiyet sayısını da 6’ya çıkardı.