ABD’de Triple Crown’ın üçüncü ve son ayağını oluşturan 151. Belmont Stakes, 8 Haziran Cumartesi’yi 9 Haziran Pazar’a bağlayan gece koşuldu.www.Liderform.com.tr, TJK TV ve TAY TV ekranlarından naklen yayınlanan ve üzerine ülkemizden de müşterek bahis kabul edilen koşuyu bu yıl Tracy Farmer’ın sahibi olduğu, Mark Casse’nin antrene ettiği SIR WINSTON (Awesome Again – La Gran Bailadora / Affleet Alex) jokey Joel Rosario idaresinde kazanmayı başardı.

Koşuyu izlemek için tıklayınız.

2400 metre kum pistteki Grup 1 koşuda 3 yaşlı 10 safkan start aldı. 800.000 Dolar birincilik ikramiyeli yarışın ikinciliğini koşunun favori ismi TACITUS (Tapit – Close Hatches / First Defence) elde ederken, uzun süre tempoyu belirleyen JOEVIA (Shanghai Bobby – Peace Process / War Front) üçüncü, BOURBON WAR (Tapit – My Conquestadory / Artie Schiller) ise dördüncü oldu. Kazanan Sir Winston için koşunun bitiriş derecesi ise 2.28.30 olarak kayıtlara geçti.

Daha önce Kanada’nın Woodbine Hipodromu’nda 2 sentetik kum pist yarışında galibiyet elde eden safkan, ilk standard kum pist birinciliği ve Grup 1 zaferine Belmont Stakes ile ulaştı. 2017 yılı Keeneland Eylül ayı Yearling Satışları’nda 50.000 Dolar bedelle alınan safkan aynı zamanda bu yılki ilk birinciliğine de imza atmış oldu.

Antrene ettiği War Of Will ile G1 Preakness Stakes’i, Sir Winston ile de G1 Belmont Stakes’i kazanan antrenör Mark Casse’nin koşu sonrası yapmış olduğu açıklamaya göre Sir Winston için bir sonraki muhtemel yarışın 27 Temmuz’da koşulacak olan G2 Jim Dandy Stakes olması bekleniyor.

G1 Manhattan Stakes’te aygırlarımızdan OCEAN CREST’in kısrak babası olduğu BRICKS AND MORTAR seriyi sürdürdü

8 Grup 1 yarışın gerçekleştirildiği Belmont Stakes gününün bir diğer merakla beklenen mücadelesi olan G1 Manhattan Stakes, 2000 metre çim pistte koşuldu. 4+ yaşlı 9 safkanın start aldığı koşuyu bu yıl aygırlarımızdan OCEAN CREST’in kısrak babası olduğu BRICKS AND MORTAR (Giant’s Causeway – Beyond The Waves / Ocean Crest) jokeyi Irad Ortiz Jr. ile kazanmayı başardı.

Koşuyu izlemek için tıklayınız.

Bu yıl dünyanın en yüksek ikramiyeli çim pist yarışlarından G1 Pegasus World Cup Turf Invitational ve G1 Turf Classic Stakes’ten zaferle ayrılan Bricks And Mortar, G1 Manhattan Handicap ile birlikte üst üste 5. birinciliğine ulaşırken kariyerinin 11. startında toplam galibiyet sayısını ise 9’a çıkardı.

2012’den bu yana 5. Manhattan Stakes galibiyetine ulaşan ve bu yıl da koşuda ilk 3 sırayı elde eden atları antrene eden Chad Brown, aynı zamanda 2019 yılı Belmont Stakes Festivali kapsamında son 3 günde 2’si G1 olmak üzere 7. Grup koşu galibiyetine imza attı.

Aygırlarımızdan LION HEART’ın torunu WORLD OF TROUBLEG1 Jaipur Invitational Stakes’i kazandı

Belmont Park’ta 1200 metre çim pistte düzenlenen G1 Jaipur Invitational Stakes’i ise aygırlarımızdan LION HEART’ın oğlu KANTHAROS’un temsilcilerinden WORLD OF TROUBLE (Kantharos – Meets Expectiations / Valid Expectations) jokey Manuel Franco idaresinde beyaz bayrak ayna yaparak kazandı.

Koşuyu izlemek için tıklayınız.

Çim ve kum pistte Grup koşu galibiyetleri bulunan süratli safkan World Of Trouble, G1 Jaipur Invitational Stakes ile birlikte kariyerinin 13. startında 9. birinciliğine ulaşmış oldu.