12 Haziran Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hibodromu'nda yapılan 5. Koşu Niyazi Polatyar koşusu'nda yarışın son 100 metresinde KURUCU isili safkanın Jokeyi Mustafa Çiçek Son 150 dışındak RAMPAGE ile birlikte birbirlerini sürüklüyerek geldikleri son 100 LEWANDOWSKİ jokeyi Ahmet Çelik piste gezinerek KURUCU siprint kulvarına giriyor Mustafa Çiçek Atını tutmak zorunda kalıyor tekrar hamle yapıp  iki atın arasından bir safkanın boşluğun  olduğu alana giriceği anda Halis Karataş safkanın sprint kulvarını kapatırken KURUCU jokeyi Mustafa Çiçek  ile birlikte yıkılma tehlikesi geçiriyor tecrübesinle atı biranda çekince yıkılmaktan kurtuluyor yarışa adepte tekrar olma sansı kalmayıp koşuyu 5. bitiriyor.Safkan ne kadar güçlü geliyoki Ahmet Çelik'ın foulünden sonra yarışı birakmıyor Karataş foul  yapmasa safkan iki atın arasına girip anında çıkıp koşuyu kazanma şansıda çok yüksek safkanın yarıştan sonra Antrenörü Metin Acar tüm koşuya protesto çekti yüzde yüz haklı koşu sıralaması 9-11-7-2-6 şeklinde sonuçlanıyor Protestoyu kabul etseydi sıralama 11-2-6-9-7 şeklinde olacak olup 14 gün at binmeme cezası Halis Karataş ve Ahmet Çelik  alacaklardı dektere oldukları günlerdede safkanlara binselerde Gazi koşusu'nda safkanlara bineceklerdi siz ne yaptınız ikisinede ihtar 458 TL para cezası adaletin kantarından uzak bir karar tek sebebi 93" Gazi koşusuna kadar Halis Karataş'ı ve Ahmet Çelik'i koruma altına almak Türk yarışçılığı bunların hiç birini hak etmiyor YKK, TJK Yurt dışından komiser getirse ne olacakki bunların öğretilecek  yanlarımı kalmış.

 

KOMİSERLER KURULU KARARLARI

KOŞU NO: 5

6 numaraya kayıtlı olarak koşan KURUCU isimli atın antrenörü Metin ACAR'ın kurulumuza vermiş olduğu dilekçesinde; tüm koşuyu protesto ettiği bildirilmiştir. Çekilen protesto kurulumuzca incelenmiş olup, protestonun reddine karar verilmiştir.

7 numaraya kayıtlı olarak koşan LEWANDOWSKI isimli atın jokeyi Ahmet ÇELİK, son düzlükte yarış usul ve esaslarına aykırı hareket ettiğinden dolayı kurulumuza çağırılmış ve savunma tebligatı yapılmış olup kendisinin isteği üzerine aynı gün savunması alınmıştır. Savunması kurulumuzca yetersiz görüldüğünden 6132 sayılı At Yarışları Kanunu ve buna dayanılarak çıkartılan At Yarışları Yönetmeliğinin 117. maddesinin 1. fıkrası (a) ve (b-1) bentleri uyarınca ihtar ve 458 TL para cezası ile cezalandırılmıştır.

9 numaraya kayıtlı olarak koşan MATBAACI isimli atın jokeyi Halis KARATAŞ, son düzlükte yarış usul ve esaslarına aykırı hareket ettiğinden dolayı kurulumuza çağırılmış ve savunma tebligatı yapılmış olup kendisinin isteği üzerine aynı gün savunması alınmıştır. Savunması kurulumuzca yetersiz görüldüğünden 6132 sayılı At Yarışları Kanunu ve buna dayanılarak çıkartılan At Yarışları Yönetmeliğinin 117. maddesinin 1. fıkrası (a) ve (b-1) bentleri uyarınca ihtar ve 458 TL para cezası ile cezalandırılmıştır.