Yüksek Komiserler Kurulu başkan ve Yüksek Komiserler Kurulu başkan yardımcıları, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olarak toplam dokuz üyesiyle at yarışlarını yönetmektedir. Handikapörler de bu birime bağlı olup atamalarının tamamı Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılmaktadır.

Handikap puanlamasını hazırlayan handikapörlere hipodromlarda özel çalışma alanları ayrılırken handikapörlerin bu alanlarda çalışmaması beraberinde ortaya çıkan sorunlar, iyice kendini göstermeye başladı.

Hayatında bir kez katılma hakkına sahip olup ve bu hakkını kullanmak isteyen, taksitlerini düzenli olarak yatıran KURUCU isimli safkanın yetkilileri Niyazi Polatyar Koşusu'nu koşarak 93'üncü Gazi Koşusuna gitmek istiyorlar. Safkan, yarışa 83 puanla girecek. Safkanın mutlaka ilk 4'e girip puan alması gerekiyor. Safkana binen jokeyi Mustafa Çiçek'in yarışın son 100 metresinden sonra ilk 4'e girme şansı çok yüksek olurken koşuyu kazanma şansı olmasına rağmen Çiçek'e Halis Karataş ve Ahmet Çelik tarafından ciddi fauller yapılmıştır. Yarışın koşu sıralamasının değişmesi gerekirken koşu sıralaması değiştirilmemiştir. Başarılı bir yarış çıkartan safkanın handikap puanı artırılabilir ya da aynı handikap puan bırakılabilirdi. Handikapörlerin yarışı canlı izlemeden safkanın 5. bitirmesinden dolayı 83 handikap puanını 81 puana düşürmeleri 93'üncü Gazi Koşusu öncesi adaletin kantarında neler oluyor dedirtti.

İstanbul Yarış Komiserleri, 93'üncü Gazi Koşusu gününe kadar bundan sonra adaletin kantarını kullanarak mı kararlarını verecekler hep birlikte göreceğiz.

Kemal Akyer