Tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği Royal Ascot festivalinde 4. gün koşuları 21 Haziran Cuma günü gerçekleştirildi. 3 yaşlı dişi tayların katıldığı Coronation Stakes ve sprint yarışı Commonwealth Cup günün Grup 1 mücadeleleriydi. 

3 yaşlı dişi taylar için Avrupa’nın en önemli koşularından olan G1 Coronation Stakes, 1600 metre çim pistte 3 yaşlı 9 dişi tayın katılımıyla gerçekleştirildi. Son 300 metrede liderliği alan ve rakiplerinin tüm ataklarına başarıyla yanıt veren Alexander Tamagni’nin sahibi olduğu, Francis-Henri Graffard’ın antrene ettiği WATCH ME (Olympic Glory – Watchful / Galileo) jokey Pierre-Charles Boudot idaresinde zafere ulaştı.

Watch Me’nin kazandığı G1 Coronation Stakes’i izlemek için tıklayınız

G1 Coronation Stakes’te Watch Me’nin ardında ikinciliği bu yılın İngiltere ve İrlanda Dişi Tay Deneme galibi olan koşunun favori ismi HERMOSA (Galileo – Beauty Is Truth / Pivotal) elde ederken, 2’de 2 yapan ve ilk kez bir Açık yarışa katılan JUBILOSO (Shamardal – Joyeuse / Oasis Dream) üçüncü, TWIST ‘N’ SHAKE (Kingman – Hippy Hippy Shake / Danehill Dancer) ise dördüncü oldu. 

null

Yarış hayatına geçen yıl Fransa’da başlayan ve bugüne kadar katıldığı 4 koşuda 1’i G3 olmak üzere 2 galibiyet elde eden WATCH ME, G1 Coronation Stakes ile birlikte ilk kez çıktığı ülke dışında kariyerinin ilk Grup 1 zaferine ulaştı.

Son startında bugünkü rakiplerinden Castle Lady’nin kazandığı Fransa Dişi Tay Deneme’de 6. olan Watch Me, Fransa’dan gelip G1 Coronation Stakes’i kazanan son 11 yılda 4. safkan olarak kayıtlara geçti. 

null

Royal Ascot’ta ikinci günün bir diğer Grup 1 mücadelesi ise 3 yaşlı tayların katıldığı 1200 metre mesafeli G1 Commonwealth Cup’ı bu yıl Phoenix Thoroughbred’in sahibi olduğu, Martyn Meade’nin antrene ettiği ADVERTISE (Showcasing – Furbelow / Pivotal) jokey Frankie Dettori idaresinde kazandı.

Advertise’ın kazandığı G1 Commonwealth Cup’ı izlemek için tıklayınız

Geçen yıl 2 yaşlı olarak G1 Phoenix Stakes ve G2 July Stakes’ten galibiyetle ayrılan ADVERTISE, G1 Commonwealth Cup ile birlikte bu yılki ilk, kariyerinin ise ikinci Grup 1 zaferine uzandı. İlk kez Kapalı Gözlük takısıyla piste çıkan ve kazanan tay, toplamda 7. startında 4. birinciliğini hanesine yazdırmış oldu.

null 

Öte yandan Royal Ascot festivali kapsamında koşulan Sandringham Stakes’i THANKS BE (Mukhadram – Out Of Thanks / Sadler’s Wells) isimli safkan, jokey Hayley Turner ile kazanırken, Turner 32 yıl sonra Royal Ascot festivali kapsamında yarış kazanan ilk kadın jokey olarak tarihe geçti. Royal Ascot’ta daha önce 1987 yılında Gay Kelleway, festival kapsamında koşu kazanan ilk kadın jokey olmuştu.

Sandringham Stakes’i izlemek için tıklayınız

Royal Ascot’ta 4. günün diğer Grup koşularında alınan sonuçlar ise şöyle oluştu:

G2 King Edward VII Stakes: JAPAN (Galileo – Shastye / Danehill) – Ryan Moore 

null

Koşuyu izlemek için tıklayınız

G3 Albany Stakes: DAAHYEH (Bated Breath – Affluent / Oasis Dream) – D.Egan 

null

Koşuyu izlemek için tıklayınız