Uluslararası Yarış Otoriteleri Federasyonu (IFHA) Yarışçılık Danışmanı ve aynı zamanda IFHA’nın Longines Dünya’nın En İyi Yarış Atı Sıralamaları Komitesi Başkanı olarak görev yapan Philip Smith Türkiye’deki handikap sistemini gözlemlemek ve sistemin geliştirilmesi adına tavsiyelerde bulunmak üzere ülkemize geldi.

Philip Smith

Handikaperler Birim Koordinatörlüğü ile bir araya gelen Smith’in gözlem ve yorumlarından satır başları şu şekilde:

 “23 yıl boyunca İngiltere Yarışçılık Otoritesi’nde Handikaper olarak çalıştım. 12 yıl boyunca İngiltere Yarışçılık Otoritesi’nde Baş Handikaper olarak görev yaptım. Şu anda ise Uluslararası Yarış Otoritesi’nde Yarışçılık Danışmanı olarak çalışıyorum.

Dünya Yarış Atı Sıralaması Komitesi Başkanı olarak görevim IFHA üyesi ülkelerde verilen puanlamaların mümkün olduğunca birbiri ile benzer seviyede olmasını sağlamak. Çünkü hiçbir ülkenin dünyanın geri kalanı ile kıyaslandığında herhangi bir anlam ifade etmeyen çok farklı bir puanlama sistemine sahip olmasını istemeyiz. 

null

Soldan sağa; Kulübümüz Genel Müdür Yardımcısı Burak Konuk, IFHA Yarışçılık Danışmanı Philip Smith ve Handikaperler Birim Koordinatörü Taylan Alper Karaer

Türkiye’deki gözlemlerim ve bir süredir temas halinde olduğum ilgili birimlerle olan görüşmelerim, handikaperlik alanındaki çalışmalarınızda IFHA’nın önerdiği uygulamaları yapıyor olmanın yanı sıra, bu işi sistemli, titiz ve profesyonel bir şekilde yaptığınızı da gösteriyor.

Handikaperler Birim Koordinatörü Taylan Alper Karaer ile, handikap puanı seviyelerinin geriye doğru çekilmesi ya da çok fazla düşürülmesinden ziyade belli bir noktada kalması için kullanabileceği bazı teknikler üzerine görüştük. Türkiye’deki tüm atların ortalamasının mümkün olduğunca sabit kalması çok önemli.  Örneğin, İngiltere’de bir atın ortalaması 71 ise, yıl içinde bazen 72’ye çıkabiliyor ya da 70’e düşebiliyor ama genellikle 71’de kalıyor. Bu yüzden, Türkiye’de atların ortalamasının belirlenerek handikap teknikleri ile o seviye her ne olursa olsun, mümkün olduğunca sabit kalmasını sağlamak yönünde önerim oldu. Ayrıca, yaşa göre ağırlık verilmesi sisteminde de bir iki ufak revize yapılması faydalı olabilir, bu konu üzerinde de çalışma yaptık.

 Son derece titiz ve doğru bir sistematik çalışma neticesinde, puanlamaların seviyesinde yapılan değişiklikle Türk atlarının handikap puanlarının yabancı atlarla aynı seviyeye çekilmesi çalışması, uluslararası standardizasyon anlamında Türkiye’nin ileriye dönük olarak son 6-7 yılda attığı en büyük adım, bu fazlasıyla önemli bir konu. Çok cesur ancak bir o kadar da doğru ve önemli bir adım. 

Bana kalırsa,  sahip olduğunuz at sayısına ve sektörün diğer unsurlarına da bakıldığında çok büyük bir yarışçılık ülkesi olduğunuz açık. İdmanda çok sayıda at var. Dünyada sizde olduğu kadar ata sahip olmaktan fazlasıyla mutlu olacak çok fazla ülke bulunuyor. “