Aslında Rodolphe Brisset'in planı Kaliforniya'da Del-Mar Hipodromunda koşulacak grup 1 Matriarch Stakes koşusunda start alacak MISSION IMPASSIBLE'ın yarışına gitmekti. Fakat son anda bir karar değişikliği yaparak Kentucky'den uçarak New York'a gelip Aqueduct Hipodromunda koşulacak grup 2 Demoiselle Stakes koşusunu yerinde izledi.

 

New York eyaletindeki Aqueduct Hipodromunda Nisan ayına kadar koşulacak koşular artık iç kum pistte koşulacaktır. Dış pistte göre biraz daha ağır olan iç kum pistteki koşular bahisler bakımından daha çok sürprize açık koşuların koşulduğu bir pisttir. İç kum pistte koşuların koşulmaya başlanmadan önce Kentucky Oaks koşusu için aday kısrakların vitrine çıktığı 2 yaşlı dişi tayların katıldığı toplam ikramiyesi 300,000 dolarlık (Gr-2) Demoiselle Stakes koşusu 1 1/8 miles yaklaşık 1850 metre kum pistte koşuldu.

 

Henüz yirmi üç gün önce maiden'e veda etmiş 2017 yılı Kentucky Derby koşusu galibi ALWAYS DREAMING'in kız kardeşi POSITIVE SPIRIT muhteşem bir yarış koşarak 10 puan elde ettiği grup 2 koşuyu en yakın rakibi AFLEET DESTINY'in 10,5 boy önünde 1:56.01 bitiriş derecesiyle kazandı.

Amerika'nın ünlü antrenörü Bill Mott'un idman jokeyi olan Rodolphe Brisset, Quip ve Talk Veuve to Me ile grup koşu galibiyetini elde etmeyi başarmış kariyerinin henüz başında olan yeni antrenör ikinci yılında üçüncü grup koşu birinciliğine Demoiselle Stakes koşu birinciliğiyle ulaştı.

POSITIVE SPIRIT'in annesi ABOVE PERFECTION 2017 yılı Kentucky Derby galibi ALWAYS DREAMING'inde annesi'dir. Pionner of the Nile'ın kızı dördüncü kariyer koşusunda ikinci, kariyerinin ilk grup koşu birinciliğini elde ederek kariyer kazancını $206.700 dolara çıkardı.

Kadir KIYGIR