Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün onuruna 1927 yılından beri aralıksız olarak düzenlenen Türk yarışçılığının derbisi “GAZİ KOŞUSU”nu, jokey Ahmet ÇelikTHE LAST ROMANCE isimli dişi tayla kazandı. Çelik, Renk (2015), Graystorm (2016), Piano Sonata (2017) ve Hep Beraber’den (2018) sonra üst üste 5. Gazi Koşusu zaferine imza atarken hem kendi rekorunu kırdı, hem de ulaşılması zor bir başarıya imzasını attı.

 

Ahmet Çelik, günün yarışlarından sonra sıcağı sıcağına şampiyonluk öyküsünü şu sözlerle dile getirdi:

“Her şey beklediğim gibi oldu. Geçen seneki Çaldıran Koşusu’nda ve Kısrak Koşusu’nda bekleme mücadelesi oldu ve sonuç alamamıştı tayımız. Gazi Koşusu’nda bunun tam tersi bir strateji geliştirmemiz gerekiyordu, ekürimiz tempoyu ayarladı. Beklentimden daha kolay bir yarış oldu. Düzlüğe kadar bekledim, tam viraj dönülürken içerden yürüdük ve atımızın aksiyonunu tahmin ettik. Böylece istediğimiz sonucu aldık.

 

Yıldızlarla Kahvaltı organizasyonunda da söylemiştim. Kurtel Ekürisi’nin bir diğer safkanı Long Runner da tempoyu seven bir at. Tempoyu ona göre ayarlamamız gerektiğini belirtmiştim. Bir nevi taktiği ben belirlemiş oldum.  Atı ben başlatmak istemedim, geriden gelerek daha iyi netice alacağımızı biliyordum. Antrenörümüz bana taktik vermedi, ‘Sen işini bilirsin’ dedi. Atımız beklediğimden daha yumuşak çıktı, beni hiç uğraştırmadı.

 

Gazi’de kendi rekorumu kırdım. Bunu hiç beklemiyordum. 5 sene üst üste kazanmak bu devirde mucize diye düşünüyordum. Allah bize bunu nasip etti.” şeklinde konuştu.