ÜLKEMİZDE SON YILLARDA VAKA SAYISINDA ARTIŞ GÖRÜLEN, ATLAR İÇİN TEHDİT UNSURU OLAN BATI NİL VİRÜSÜ (BNV) HASTALIĞINA YÖNELİK OLARAK, ATLARIN TOPLUCA BARINDIRILDIĞI YERLERDE HASTALIĞIN GÖRÜLME SIKLIĞININ AZALTILMASI VE HASTALIĞIN SEBEP OLABİLECEĞİ KAYIPLARIN ÖNÜNE GEÇİLEBİLMESİ İÇİN, AŞILAMA PROGRAMININ BAŞLATILMASINA BAKANLIĞIMIZCA KARAR VERİLMİŞTİR. 

 

BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN BELİRLENEN AŞILAMA PROGRAMI ÇERÇEVESİNDE, 6 AYDAN BÜYÜK TÜM ATLARA, 2019 YILI İÇİN ÖNCELİKLİ OLARAK ŞANLIURFA, ADANA, İZMİR, BURSA, İSTANBUL, KOCAELİ VE ESKİŞEHİR İLLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE ANKARA, ELAZIĞ, DİYARBAKIR İLE DİĞER İLLERDE UYGULANACAKTIR. SÖZ KONUSU AŞILAMA PROGRAMI 2020 YILINDAN İTİBAREN TÜM ÜLKE GENELİNİ KAPSAYACAKTIR. 

 

BU KAPSAMDA, ANILAN İLLERDE BULUNAN YARIŞ ATLARI, DAMIZLIK ATLAR VE 6 AYDAN BÜYÜK TAYLARA BATI NİL VİRÜSÜ AŞISININ TEMMUZ VE AĞUSTOS AYLARINDA UYGULANMASI GEREKMEKTEDİR.

UYGULANAN AŞILARIN MALİYETİ (75,00 TL+KDV) AT SAHİPLERİNİN CARİ HESABINA TAHAKKUK ETTİRİLECEK OLUP, AŞISI OLMAYAN ATLARIN YARIŞ KAYITLARI YAPILMAYACAK VE ÜNİTELERİMİZE KABULÜ GERÇEKLEŞTİRİLMEYECEKTİR.

 

İLGİLİLERE ÖNEMLE DUYURULUR.