İngiltere’de sezonun en önemli yarışlarından biri olarak kabul edilen G1 Coral Eclipse, bu yıl 6 Temmuz Cumartesi günü Sandown Park’ta koşuldu. Khalid Abdullah’ın sahibi olduğu, John Gosden’in antrene ettiği şampiyon kısrak ENABLE (Nathaniel – Concentric / Sadler’s Wells) daimi jokeyi Frankie Dettori idaresinde bu yılki G1 Coral Eclipse’i kazandı ve sezona galibiyetle başladı.

2019 yılı G1 Coral Eclipse’i yarışın videosu

2000 metre çim pistteki yarışta bu yıl 3+ yaşlı 8 safkan start aldı. Enable’ın ardında ikinciliği geçen yıl G1 BC Turf’te olduğu gibi bir başka başarılı kısrakMAGICAL (Galileo – Halfway To Heaven / Pivotal) elde ederken, REGAL REALITY (Intello – Regal Realm / Medicean) üçüncü, DANCETERIA(Redoute’s Choice – Bal De La Rose / Cadeaux Genereux) ise dördüncü oldu.

null

2016 yılında 2 yaşlı olarak katıldığı tek startını kazanan Enable, 21 Nisan 2017 tarihinde ise 3’lü olarak katıldığı ilk startında üçüncü olurken ilk ve tek mağlubiyetini aldı. Daha sonra G1 Epsom Oaks, G1 Irish Oaks, G1 King George VI and Queen Elizabeth Stakes ve G1 Yorkshire Oaks’u kazanan Enable, G1 Prix de l’Arc de Triomphe’dan da zaferle ayrılmıştı.

Geçen yıl yaşadığı sakatlıklar nedeniyle uzun süre pistlerden uzak kalan şampiyon kısrak Enable, 8 Eylül günü Kempton Park’taki sentetik kum pistte gerçekleştirilen G3 September Stakes ile 342 günlük aranın ardından pistlere kazanarak döndü. 1 yıl sonra ilk kez çim piste yine Arc ile çıkan şampiyon kısrak, tarihte aynı yıl yalnızca tek koşuyla G1 Prix de l’Arc de Triomphe’a gelip kazanan ilk isim oldu.

Üst üste ikinci Arc zaferi sonrası bu kez Breeders’ Cup festivali kapsamında G1 Breeders’ Cup Turf’ten Magical’ın önünde galibiyetle ayrılan kısrak, aynı yıl Arc ve BC Turf çiftesi yapan ilk safkan olarak da tarihe geçti. 2019 yılında katıldığı ilk yarış olan G1 Coral Eclipse ile şampiyon kısrak kariyerinin 12. startında 8’i Grup 1 olmak üzere üst üste 10., toplamda ise 11. birinciliğine uzandı.

G1 Belmont Derby ve Oaks koşuldu

null

ABD-Belmont Park’ta 3 yaşlı taylar için sezonun merakla beklenen çim pist koşularından olan G1 Belmont Derby ve Oaks da bu yıl 6 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirildi. TJK TV ve TAY TV ekranlarından da naklen yayınlanan ve üzerine müşterek bahis kabulü yapılan koşulardan ilk olarak G1 Belmont Oaks Invitational Stakes’in startı verildi. TSİ 23:30’da ekranlara gelen koşuyu bu yıl aygırlarımızdan POWERSCOURT’un kısrak babası olduğu, George Arnold tarafından antrene edilen CONCRETE ROSE (Twirling Candy – Solerina / Powerscourt) jokeyi Julien Leparoux idaresinde kazanmayı başardı.

 2019 yılı G1 Belmont Oaks’u yarışın videosu

2000 metre çim pistteki, 400.000 Dolar birincilik ikramiyeli koşuda Concrete Rose’un ardında ikinciliği Coolmore Ekürisi’ne ait, Avrupa’dan gelen isimlerden JUST WONDERFUL (Dansili – Wading / Montjeu) elde ederken, Chad Brown’ın antrenesindeki taylardan CAMBIER PARC (Medaglia d’Oro – Sealy Hill / Point Given) üçüncü, Japonya’dan gelen ve uzun süre koşuda tempoyu belirleyen JODIE (Daiwa Major – Mystique / Monsun) ise dördüncü oldu.

Kazanan CONCRETE ROSE için koşunun bitiriş derecesi 1.59.97 olarak kayıtlara geçti.

2017 yılı Keeneland Eylül ayı Satışları’nda 20.000 Dolar’a el değiştiren ve ardından Mayıs 2018’de ise 61.000 Dolar’a tekrar satış gören Concrete Rose, kariyerine geçen yıl Ağustos ayında Saratoga’da kazanarak başladı. Ardından Keeneland’de G2 mücadeleden galibiyetle ayrılan dişi tay, G1 BC Juvenile Fillies Turf’te ise tabela dışında kalırken ilk ve tek mağlubiyetini alarak sezonu noktaladı.

9 Mart günü Tampa Bay’da G3 koşuyu kazanarak sezonu açan ve ardından 3 Mayıs’ta Churchill Downs’ta G3 Edgewood Stakes’i kazanırken geçen yılın yenilgisiz şampiyon dişi tayı Newspaperofrecord’a da ilk mağlubiyetini tattıran Powerscourt’un torunu Concrete Rose, G1 Belmont Oaks zaferiyle birlikte 6. startında 5. birinciliğine imza attı.

null

Aynı gün koşulan G1 Belmont Derby’de ise bu yıl 3 yaşlı 14 tay birincilik mücadelesi verdi. 2000 metre çim pistteki, 535.000 Dolar birincilik ikramiyeli koşuyu Bloom Racing’in sahibi olduğu, Michael Maker’ın antrene ettiği HENLEY’S JOY (Kitten’s Joy – Blue Grass Music / Bluegrass Cat) jokey Jose Lezcano ile kazanmayı başardı.

 2019 yılı G1 Belmont Derby’i yarışın videosu

G1 Belmont Derby’de sürprize imza atan Henley’s Joy’un ardında koşunun ikincisi SOCIAL PARANOIA (Street Boss – Shutterbug / Deputy Minister) olurken, sonlardaki ataklarıyla ROCKEMPEROR (Holy Roman Emperor – Motivation / Muhtathir) üçüncü, koşuya yenilgisiz olarak favori gelen isimlerinden DIGITAL AGE (Invincible Spirit – Willow View / Lemon Drop Kid) ise dördüncü oldu.

Kazanan HENLEY’S JOY için bitiriş derecesi 1.58.29 oldu.

Ekim 2017’de Fasig-Tipton Satışları’nda 20.000 Dolardan satış gören Henley’s Joy akabinde Nisan 2018’de Ocala Satışları’nda 50.000 Dolar bedelle bir kez daha el değiştirdi. Kariyerinin ilk G1 zaferine Belmont Derby ile ulaşan safkan, toplamda ise 11. startında 4. birinciliğini elde etti