TJK emektar aygırlarından 28 yaşındaki Ocean Crest, yaşlılığa bağlı olarak yaşadığı organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti.

 

26 Şubat 1991 tarihinde doğan Ocean Crest, kariyerine 2 yaşlı olarak 1993 yılında ABD’de başladı. 2 yıl ve 10 yarış süren kariyeri boyunca G2 Del Mar Invitational Derby’i kazanan Ocean Crest, G1 Super Derby ile G3 La Jolla Handicap’ta tabela içerisinde yer aldı.

5 yaşında aygırlık kariyerine başlayan Ocean Crest, Kulübümüz tarafından ithal edilerek 2000 yılında aygır kadromuza katıldı. Yurt dışında haradaki ilk yılında verdiği Beyond The Waves isimli kısrak Fransa’da Listed koşu kazanıp, Grup koşularda plaseler elde ederken, Beyond The Waves’in temsilcisi Bricks And Mortar ise 2019 yılında aralarında dünyanın en yüksek ikramiyeli çim pist yarışı olan G1 Pegasus World Cup Turf Invitational’ın da bulunduğu 3 Grup 1 yarıştan galibiyetle ayrılmıştır. Bricks And Mortar’ın yanı sıra G1 koşu galibi Emcee ve G2 galibi Surfer’ın annesi Surf Club da bir Ocean Crest kızıdır.

Ülkemizdeki Grup 1 koşu galibi Şahnur ile Grup koşu galipleri Nuhbaba, Doku, Dynasty, Smerç, Zafer Yolu ve Dökerşah gibi isimler aygırın en başarılı temsilcileri arasında bulunmaktadır. Bugüne kadar ülkemizde 304 yavrusu pistlerde boy gösteren Ocean Crest’in 166 temsilcisi koşu kazanırken, 575 galibiyet ve yaklaşık 26.5 Milyon TL’lik toplam kazanca ulaşmışlardır.

Kısrak babası olarak da hem yurt içi hem yurt dışında çok başarılı temsilciler kazandıran aygırın Magnolia, Vey Ron, Bella Mia, Rinsa gibi kızları, yarışçılığımıza King Of The Sun, Birdello, Zanapalı, Run And Win ve Gençceren gibi yavruları vermişlerdir. Aygırın kısrak babası olduğu ülkemizde koşan 92 safkan, toplamda 126 birincilik ve 7 Milyon TL’yi aşan toplam kazanç elde etmiştir.

Uzun yıllar aygır ve kısrak babası olarak yetiştiriciliğimize hizmet eden ve kan hattından gelen temsilcileri yurt içi ve yurt dışında pistlerde başarılı olmaya devam eden Ocean Crest, 2015 yılında emekliliğe ayrılmıştı.