TJK'mım emektar aygırlarından ve yaşayan en yaşlı Kentucky Derby galibi olarak bilinen 29 yaşındaki Sea Hero, yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybetti.

4 Mart 1990 tarihinde doğan Sea Hero, kariyerine 2 yaşlı olarak 1992 yılında ABD’de başladı. 3 yıl ve 24 yarış süren kariyeri boyunca Sea Hero, birbirinden önemli başarılara imza atarken adını Amerikan Yarışçılık Tarihi’ne altın harflerle yazdırdı.

1992 yılında G1 Champagne Stakes’ten galibiyetle ayrılan Sea Hero, 1993 yılında ise Amerikan yarışçılığının derbisi olarak bilinen G1 Kentucky Derby’de de zafere uzandı. Aynı yıl G1 Travers Stakes’i de kazanan safkan, 1995 yılında ise ABD’de aygırlık kariyerine başladı.

Kulübümüz tarafından ithal edilerek 2000 yılında aygır kadromuza katılan Sea Hero’nun yurt dışında Grup 1 koşu galibi Cindy’s Hero, Grup koşu galibi Hero’s Tribute ve Desert Hero ile Grup koşularda plaseleri bulunan Sea Jewel, Britannia, Crystal Sea, Seainsky ve Medievil Hero gibi yavruları bulunmaktadır.

Ülkemizdeki Grup 1 koşu galibi Confidence ile Grup koşu galipleri Akdeniz Ateşi, Wind Hunter, Yosan, Big Trouble, Ezbiderli, Aeneas, Doctor’s Soul, Lunar Ocean ile Grup 1 koşu plaseleri bulunan Water Dancer ve Coşkunprenses gibi isimler aygırın başarılı temsilcileri arasında bulunmaktadır. Bugüne kadar ülkemizde 419 yavrusu pistlerde boy gösteren Sea Hero’nun 211 temsilcisi koşu kazanırken, 730 galibiyet ve yaklaşık 33 Milyon TL’lik toplam kazanca ulaşmışlardır.

Kısrak babası olarak da hem yurt içi hem yurt dışında çok başarılı temsilciler kazandıran aygırın kısrak babası olduğu Lion Heart temsilcisi Falling Sky’ın ABD’de Grup koşu galibiyetleri bulunmaktadır. Ülkemizde ise Confidence, Bin Umut, Nice of Time, Ms Hero, Tok Ezgi, Estrella, Phonomena, Riored gibi kızları, yarışçılığımıza Yes of Afrika, Ballıkaya, Bal Arısı, Rocket Man, King Drok, Boğaziçi, Çağantercan, My Will, Adisa gibi yavruları vermişlerdir.. Aygırın kısrak babası olduğu ülkemizde koşan 229 safkan, toplamda 455 birincilik ve 28 Milyon TL’yi aşan toplam kazanç elde etmiştir.

Uzun yıllar aygır ve kısrak babası olarak yetiştiriciliğimize hizmet eden ve kan hattından gelen temsilcileri yurt içi ve yurt dışında pistlerde başarılı olmaya devam eden Sea Hero, 2015 yılında emekliliğe ayrılmıştı.