12 Temmuz Cuma günü Bursa Osmangazi Hipodromu’ndaki 6.koşuda HIZKOLİK isimli safkanla start alan Akın Sözen start verildikten sonra ilk 100 metre içerisinde yerini almak için mücadele ederken normal kulvarında hafif dış kulvara doğru açılmasıyla KIRATIN GÜZELİ’nin kulvarına girdi. İ.H.Ketme’nin önüne duvar olmasını fark edip yıkılma tehlikesine karşı atı tutmak istemese de zaman kalmayıp KIRATIN GÜZELİ’nin ön ayakları HIZKOLİK’in arka ayaklarına takılmasıyla safkan tökezlemesi sonucu jokeyi İ.H.Ketme’yi üstünden düşürmüştür. Aynı metrelerde VALE isimli safkan, bariyer dibinden gittiği metrelerde CALİBE TAY’ın binicisi N.Avcı içindeki KARAÇITIR’a hafif faul yaptı. Bariyer dibinden kendi kulvarında giden safkanın sprint kulvarı daralınca VALE, bariyerlere vurdu. Binicisi tutmak zorunda kaldı.

Yarışın ilk 100 metresinde yaşanan bu olaylardan Bursa Osmangazi Hipodromu Yarış Komiserler Kurulu, Akın Sözen’e ihtar verirken 458 TL para cezası vermiştir. Akın Sözen, benzeri faulleri farklı hipodromlardaki yarışlarda da yineliyor. Sözen, yaşanan olaylardan haberi yokmuş izlenimi yarış esnasında ekranlara verse de yarışa düzgün giden safkanın önünde duvar olmasıyla aldığı ceza yeterli mi yeterli değil mi tartışmaya çok açık. Aynı metrelerde N.Avcı, S.Tırpan’ı bariyer dibine sıkıştırınca VALE’nin sıkışıp bariyere vurması ile ilgili ihtar almaması dikkat çekici.

12 Temmuz Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’ndaki 7.koşuda HİRA binicisi S.Çetin ve MISS TURBO jokeyi A.Kaçmaz son 300’de birbirleriyle mücadelelerinin son 50 metresinde HİRA, MISS TURBO’ya yaklaştı ve MISS TURBO’nun jokeyinin dengesini bozarak tehlikeli bir şekilde yanına geldi. İllaki ciddi bir faul yapacak anlamına mı gelmesi gerekiyor? İstanbul Yarış Komiserleri, yapılan bu faulden dolayı yarış sıralamasının değişmesini gerektirecek mesafenin kalmadığı, sıralamanın değişmeyip HİRA’nın binicisi S.Çetin’e bir hafta at binmeme cezası vermiştir.

Yıllardır tartışılan bir karar, benzeri fauller bazı hipodromlarda son 150 metrede at durmaya başlasın faul yapılmış ve 8 boy önde yarış kazanılmışsa da koşu sıralamasının değiştiğine çok kez tanık olunmuştur.

www.liderform.com.tr