Geçtiğimiz hafta içi ve hafta sonu ülkemizdeki Grup 1 koşuların yanı sıra yurt dışında da birbirinden önemli yarışlar gerçekleştirildi. ABD, İngiltere ve Fransa’da koşulan ve sonucu merakla beklenen Grup 1 koşular seyir zevki yüksek mücadelelere sahne oldu.

G1 Falmouth Stakes’te VERACIOUS beyaz bayrak ayna yaptı

 null

3+ yaşlı kısraklar için sezonun önemli mücadelelerinden olan G1 Falmouth Stakes bu yıl 12 Temmuz Cuma günü İngiltere’nin Newmarket Hipodromu’nda gerçekleştirildi. Cheveley Park Harası’nın sahibi olduğu, Sir Michael Stoute’nin antrene ettiği VERACIOUS (Frankel – Infallible / Pivotal) jokey Oisin Murphy idaresinde startla birlikte aldığı liderliği potoya kadar sürdürerek kazanmayı başardı.

Veracious’un kazandığı G1 Falmouth Stakes’i izlemek için tıklayınız

G1 Falmouth Stakes’te Veracious’un ardında ikinciliği ONE MASTER (Fastnet Rock – Enticing / Pivotal) elde ederken, I CAN FLY (Fastnet Rock – Madonna Dell’Orto / Montjeu) üçüncü, QABALA (Scat Daddy – Entwine / Empire Maker) da dördüncü oldu.

2017 yılında kariyerine başlayan Veracious, kariyerinin ilk G1 galibiyetine Falmouth Stakes ile birlikte ulaşırken toplamda ise 10. startında 3. birinciliğine imza attı.

G1 July Cup’ta TEN SOVEREIGNS galibiyete ulaştı

 null

İngiltere’de sezonun en önemli sprint koşularından olan ve tarihte daha önce Green Desert (1986), Anabaa (1996), Oasis Dream (2003) gibi isimlerin de kazandığı G1 July Cup bu yıl bir kez daha Darley sponsorluğunda 13 Temmuz Cumartesi günü Newmarket Hipodromu’nda gerçekleştirildi. Sonucu merakla beklenen yarışı bu yıl Coolmore ekürisi ortaklığındaki, Aidan O’Brien’ın antrene ettiği TEN SOVEREIGNS (No Nay Never – Seeking Solace / Exceed And Excel) jokey Ryan Moore ile kazanmayı başardı.

Ten Sovereigns’in kazandığı G1 Darley July Cup’ı izlemek için tıklayınız

1200 metre çim pistte koşulan, 3+ yaşlı 12 safkanın katıldığı bu yılki Darley July Cup’ta ikinciliği ADVERTISE (Showcasing – Furbelow / Pivotal) elde ederken, kazanan Ten Sovereigns’in ahırdaşı olan FAIRYLAND (Kodiac – Queeofthefairies / Pivotal) üçüncü, PRETTY POLLYANNA (Oasis Dream – Unex Mona Lisa / Shamardal) ise dördüncü oldu.

Yarış hayatına geçtiğimiz yıl başlayan TEN SOVEREIGNS, G1 Middle Park Stakes’in de aralarında bulunduğu ilk 3 yarışını kazanarak 2 yaşlılık sezonunu çok başarılı bir şekilde noktalamıştı. Bu yıl 3 yaşlı olarak piste ilk kez İngiltere’de 2000 Guineas için çıkan ve 5. olan safkan, akabinde kısa mesafeye döndüğü Royal Ascot festivali kapsamındaki G1 Commonwealth Cup’ta ise 4.lük elde etti. G1 July Cup ile birlikte Ten Sovereigns, kariyerinin 6. startında 2. Grup 1 galibiyetine ulaşırken toplam birincilik sayısını ise 4’e çıkarmış oldu.

Koşu sonrası yapılan açıklamaya göre Ten Sovereigns için bir sonraki muhtemel hedefin, pistin normal olması durumunda 23 Ağustos’ta gerçekleştirilecek olan G1 Nunthorpe Stakes olması bekleniyor.

G1 Diana Stakes’i üst üste ikinci kez SISTERCHARLIE kazandı

 null

Yaz sezonunda birbirinden önemli koşuların gerçekleştirildiği ABD-New York’taki tarihi Saratoga Hipodromu’nda sezonun ilk Grup 1 yarışı 13 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirildi. Son metrelere kadar birincilik mücadelesinin sürdüğü G1 Diana Stakes’te son sözü söyleyen isim Peter M. Brant’ın sahibi olduğu, Chad Brown’ın antrene ettiği, jokey John R. Velazquez ile start alan SISTERCHARLIE (Myboycharlie – Starlet’s Sister / Galileo) oldu.

2019 yılı G1 Diana Stakes’i izlemek için tıklayınız

500.000 $ toplam ikramiyeli Diana Stakes 1800 metre çim pistte koşuldu. 4’ü Chad Brown’ın antrene ettiği isimler olmak üzere 3+ yaşlı 6 kısrağın start aldığı koşuda kazanan Sistercharlie’nin ahırdaşlarından RUSHING FALL (More Than Ready – Autumnal / Forestry) ikinci olurken, Chad Brown’ın antrenesindeki bir diğer isim HOMERIQUE (Exchange Rate – Chiquita Picosa / Congaree) üçüncü, SECRET MESSAGE (Hat Trick – Westside Singer / Gone West) ise dördüncü oldu.

2016 yılında Fransa’da 2 yaşlı olarak katıldığı tek startını kazanan Sistercharlie, 3 yaşlılığında Kısrak Koşusu’ndaki ikinciliğinin ardından Amerika’nın yolunu tuttu. Sistercharlie, 3 yaşlı olarak Amerika’da katıldığı ilk ve tek startı olan G1 Belmont Oaks’ta ikinci oldu. 4 yaşlı olarak geçen yıl ABD’de start aldığı 5 koşunun tamamı Grup 1 olmak üzere 4’ünü kazanan kısrak, bu sezona geçen yıl da galibiyete ulaştığı G1 Diana Stakes’i kazanarak başladı ve kariyerinin 12. startında üst üste 4., toplamda ise 8. birinciliğine ulaşmış oldu.

G1 Grand Prix de Paris’te kazanan JAPAN oldu

 null

Fransa’da sezonun önemli mücadelelerinden biri olan G1 Grand Prix de Parisbu yıl 14 Temmuz Pazar günü ParisLongchamp Hipodromu’nda gerçekleştirildi. Coolmore Ekürisi’ne ait, Aidan O’Brien’ın antrene ettiği JAPAN (Galileo – Shastye / Danehill) jokey Ryan Moore ile bu önemli koşuda galibiyete ulaşan isim oldu.

Japan’in kazandığı G1 Grand Prix de Paris’i izlemek için tıklayınız

600.000 Euro ikramiyeli G1 koşuda 3 yaşlı 8 safkan birincilik mücadelesi verdi. 2400 metre çim pistteki koşunun ikincisi SLALOM (Intello – Zagzig / Selkirk) olurken, JALMOUD (New Approach – Dancing Rain / Danehill Dancer) üçüncü, ROMAN CANDLE (Le Havre – Holy Dazzle / Sunday Break) ise dördüncü oldu.

Son startında Royal Ascot festivali kapsamında G2 King Edward VII Stakes’ikazanan JAPAN, G1 Grand Prix de Paris ile birlikte kariyerinin 7. startında 4. birinciliğine ulaştı. İlgililerinin koşu sonrası yapmış olduğu açıklamaya göre Kew Gardens için bir sonraki muhtemel hedefinin 14 Eylül günü koşulacak olan G1 Irish Champion Stakes olması bekleniyor.