Şampiyon PERİ LİNA son kazandığı İstanbul'daki GR-1 Harem Koşusu'ndan sonra Cumhurbaşkanlığı Koşusu için güzel bir hazırlık devresi geçirdi. 2018 yılı Cumhurbaşkanlığı Koşusu'nu Ahmet Çelik ile ikinci bitiren kısrak, 2 Kasım 2019 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromu'nda yapılan Cumhurbaşkanlığı Koşusu'nun padoğunun en güzel safkanlarından biri olması, bir evvel katıldığı GR-1 dişilere ait 2100 metre çim pistteki Harem Koşusu'nda Özcan Yıldırım ile yarışın liderliğini alıp son viraja kadar kolay tempoda gelip viraj dönüldükten sonra yanına rakiplerini sokmayarak jokeyi Özcan Yıldırım ile kazanma başarısını gösterdi. PERİ LİNA'nın gerçek koşu stili bu olup ısrarla önde gitmek isteyen safkan olursa numarayı verir ama arkasında yakın ara takip eden veya dolu kantarmada ilk 6 veya 8'de gidebilir. Son viraj dönüldükten sonra birincilik mücadelesi ön tarafa kolay gelir. Son 400'den sonra binicisi teşvikle başlar kazanır-kaybeder birincilik-ikincilik yapar.

Peki 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Koşusu'nda ne oldu da, safkan koşuyu kazanan safkandan 16 saniye sonra neden sonuncu geldi? Hem de padokta çok güzel sabah idmanlarındaki galopları mükemmel iken.

Eküri 40 gündür atını bu yarışa hazırlamış. Safkana koşu içinde anlık bir sorunda yaşamadan farklı bir şekilde sonuncu olmasının tek sebebi var. Özcan Yıldırım, padokta atın ilgililerinden nasıl bir talimat aldı bilemem ama safkana çok kötü binmiştir. Ö.Yıldırım, aşırı bekleme yaparak safkanı kısa sprinti ile koşuyu kazanmak arzusunu kafasına yerleştirmiş olmalı ki koşunun ağır tempoda gittiği ilk 1200 metrede safkanı ısrarla ilk 10 ile 12.sırada götürmesi safkanı ağır tempoda gitmesi için grubun içinde ısrarla tutmak istemesi, safkan kendini yarış içinde sıkarak kantarmada boğuldu. Yarışın süratlendiği son 1000'de safkan yarışı bırakıp son 800'den sonra gerilemeye başlayıp son virajı 13.durumda gerilemeye devam edince son 400'den sonra binicisi enseye basarak yarışı farklı bir şekilde sonuncu bitirdi. Bu da gösteriyor ki safkan kötü koşmadı. Jokeyi Özcan Yıldırım safkana çok kötü bindi.

Ahırlar bölgesi ekibimizle araştırdık, atın sağlığı şu an çok iyiymiş, hatta atın ilgilileri 2019 sezonunu tam kapatmayıp bir sentetik pistte yarış koşmayı da düşünüyorlarmış ve Özcan Yıldırım bir daha PERİ LİNA'ya zor biner diyorlarmış duyumları alındı.

Zaten atın performans başarı tablosuna bakıldığı zaman Selim Kaya ve Ahmet Çelik, PERİ LİNA'ya en iyi binen atı tanıyan jokeyler olarak görünüyorlar. PERİ LİNA'nın bir sonraki yarışı bu koşusuyla kesinlikle ölçü almayın çok daha farklı koşacaktır.