Hadi gelin hep beraber bir tartışma konusu açalım…

Sizce Amerika’da yılın atı Gr1 Breeders’ Cup Classic dahil bu yıl yedi koşusunda altı grup koşu birinciliği ve bir kez grup 2 koşu ikinciliği bulunan Lookin At Lucky’in temsilcisi ACCELERATE mi? Yoksa!!! kendin’den yaşça büyük rakiplerle mücadele etmemiş olsa da koşmuş olduğu altı koşu’sunuda kazanmış yaşadığı sakatlık neticesinde sahalara erken veda etmiş,muhteşem aygır SCAT DADDY’nin yenilgisiz olarak aygırlık kariyerine başlayan temsilcisi JUSTIFY mı? Yoksa!!!

2018 yılının yılın atı olmaya aday bir prensesimiz var. Kariyerinde on bir kez koşup dokuz kez birincilik iki kez de ikincilik elde etmiş 2018 yılında koşmuş olduğu tüm koşularını kazanmış olsa da Parx Hipodromunda koştuğu Gr1 Cotolion Stakes koşusunda rakibesine yapmış olduğu faul sebebiyle ikinciliğe haksız bir şekilde atılmış, 2018 yılında diğer koşmuş olduğu altı koşu’sunuda kazanmış muhteşem kısrak (bence çok önemli ve farklı bir kısrak yılın atı olabilir) MONOMOY GIRL de Amerika’da 2018 Eclipse ödüllerde yılın atı kategorisinde aday isim’dir.

Eclipse ödüllerini yetkili 271 kişi belirleycektir. Bunlar kategoride seçtikleri isimlere birinciye 10 puan, ikinciye 5 puan, üçüncüye 3 puan vereceklerdir.

Bence yılın 3 yaşlı erkek ve dişi tayının aslında kimin olacağı belli. JUSTIFY ve MONOMOY GIRL.

Koşmuş olduğu dört yarışında henüz geçilmemiş farklı kumaş, 05 Ocak 2019 günü muhteşem Santa Anita Park Hipodromunda 3 yaşlılık sezonunu açacak GAME WINNER bence yılın 2 yaşlı erkek tay kategorisinin de kazananı gibi. 2 yaşlı dişi tay kategorisininde birincisi belli gibi Amerikalılar çim pistte hiç geçilmemiş gr1 Breeders’ Cup Juvenile Turf koşusu galibi Newspaperofrecord’a bu ödülü vermezler.Nedeni bence çim safkanı olması’dır. Geriye iki isim kalıyor, koşmuş olduğu beş yarışın üçünü kazanmış olsa da 2 yaşlılığın son yarışında Gr1 Breeders’ Cup Juvenile Fillies’ Dirt koşusunda JAYWALK’a farklı geçilmiş BELLAFINA geçildiği rakibesi, koşmuş olduğu ilk yarışı sonrası tüm koşularını kazanmış hem de son iki grup yarışlarını beş’er boy farkla kazanmış JAYWALK bu kategoride ödüle en yakın isim gibi durmaktadır.

Kazananları ne zaman öğreneceğiz? Her yıl olduğu gibi Gulfstream Park hipdromunun içerisine kurulan yemekli organizasyonla 24 Ocak 2019 gecesi kazanan isimleri öğreneceğiz.

Kadir KIYGIR