1 Kasım 2019 Pazar günü İzmir Şirinyer Hipodromu'nda yapılan günün 4.Koşusu'nda start alan YELTAY isimli safkan jokeyi Selim Kaya ile neden yarışı 7.bitirdi?

Start içine girdikten sonra YELTAY, start içerisinde sinir yapması jokeyi Selim Kaya start verileceği anda safkanın iyi bir start alması için diğer rakiplerine nazaran start hakemi "start vericem" komutuna göre Selim Kaya atını teşvik ederek hakem o an startı vermeyince safkan başına açılmayan start makinesi kapaklarına vurması sonrası start hakemi start vermesi koşuyu kazanan BİLDENHAN, iyi bir start alması, koşunun liderliğini hemen alırken, başını start kapaklarına vurduktan sonra start verilmesinden dolayı YELTAY istenildiği gibi starttan çıkamayıp jokeyi Selim Kaya'nın ilk 100 metre içinde teşviklerine rağmen liderliği alamadı.

İlk keskin virajda BİLDENHAN haricinde bir anda safkanın dışına gelen AĞA PERSEN ve ÇALTEPE ön tarafa gelmesi safkan bir anda dördüncülüğe düştü. YELTAY'ın sprint kulvarına girmeleri Selim Kaya'da yıkılma tehlikesine karşı safkanı tutmak zorunda kaldı. Bariyer dibinden safkan sanki bekleme yarışı yapmış gibi Selim Kaya hafif teşvikleriyle gitmesine rağmen 1200 civarında iki safkan dışına gelmesi önünde ikili bir set onların önünde de BİLDENHAN koşuyu forse etmesi dışında iki safkanın olması ile son 600'e kadar bekleme yarışı yapmak zorunda kaldı.

1200 ile 600 metre arasında önündeki ve dışındaki safkanlardan kurtulmak ön tarafa gelmek için yol bulamadı. Son 600'de önü açılıp iki atın dışından ön tarafa gelmek için safkanı teşvike başlaması son viraj dönülürken YELTAY, en dış kulvara doğru sapması yarışa küserek son 200'den sonra Selim Kaya, ilk dörde YELTAY'ın girme şansı kalmayınca enseye basarak daha fazla üzmeyip yarışı 7.bitirdi.

Ahmet Çelik, start içerisinde huysuzluk yapan başka bir safkandan dolayı tek ayağı zama demirinde olmaması Ahmet Çelik start hakemine startı vermemesini söylemesinden dolayı start hakemi anlık olarak verip-vermeme teredüttünde kalıp YELTAY'ın start çıkışında başını kapaklarına vurmasından sonra vermiş olabileceği gibi Ahmet Çelik'in tek ayağı zağma demirinde olmasından dolayı OĞUZBOYLU'dan düşmesi ön tarafta OĞUZBOYLU-YELTAY mücadelesi şeklinde geçmesi beklenen yarışta start içinde verilmesi-verilmemesi anında yaşananlar sonucu iyi bir start çıkışı yapan BİLDENHAN beyaz bayrak ayna yaparak jokeyi Tolga Yıldız'la 1,51,85'lik derecesi ile 3,5 boy önde koşuyu kazanma başarısını gösterdi.

YELTAY'ın koşacağı ilk yarışında bu koşusunda yapmış olduğu derece ve sıralamasını kesinlikle ölçü almayın, çok daha farklı koşacaktır.

www.liderform.com.tr