Hürkont Yayıncılık Bülten Dağıtım ve Ticaret LTD. ŞTİ. son  6 aydır ülke genelinde hissedilen ekonomik krize rağmen alınan önlemler çerçevesinde yarışseverin güvenine lâyık hizmetlerini sürdürüyor. Güvenilir saatçi ve ahırlar bölgesi haber alma ekibi kadrosu ile İzmir, İstanbul, Bursa, Ankara Hipodromlarında hâlihazırda çok daha güçlüyüz. 11 Ocak itibariyle Adana'da yeni kadromuz Onur Temur ve ekibiyle yola devam ediyoruz. Ankara'daki galop ekibimiz, 'saatçiyim' diyenlere oranla % 20 daha fazla galop, sprint tutarak farkını Hürkont Medya Grubu at  yarışı gazatelerinde ve Fanatik gazetesinde hissettiriyor.

15 Eylül'den itibaren Ekinci Grubunun içinde yer alan yarış gazeteleri 23 yıldır ekibiyle İzmir Şirinyer Hipodromunda sabah idmanlarını takip eden Soner Hazinedar ile yollarını ayırdı.  Osman Ekinci, idman pisti programı için yeni kurduğu ekibinden bazı gruplara galopları, sprintleri aldı. Hürkont Medya Grubu ve Fanatik gazetesi ile de çalışan Soner Hazinedar, Ekinci Grubu'nu tercih eden yarış gazeteleriyle yollarını ayırdıktan sonra ekibiyle titizlikle deneyimini konuştururken baktığımızda ilk günden son güne kadar her gün galop farkının olduğu en son alarak www.liderform.com.tr'de 193 galop görülmektedir oysa Ekinci Grubunun devamlı girdiği internet sitesinde 157 galop mevcuttur.

Ekinci Grubunun Bursa Osmangazi Hipodromunda bir saatçisi bulunurken Bursa'da Hürkont Medya Grubunun yılların deneyimli iki saatçisi bulunmaktadır. Aradaki galop farkları aynı sitelerden takip edilebilir. (Farkımız, son 10 günlük galoplara bakıldığında görülebilir.)

Her hipodromda ahırlardan haber alma ekibimiz olurken Adana Yeşiloba Hipodromunda iki ekibimiz çalışmalarını sürdürüyor. Yaklaşık bir ay önce Adana saatçi ekibimiz, bize açıklama yapmadan ayrıldı. Adana'da yeni ekip kurma çalışmalarımız esnasında Faruk Demir telefon trafiği ile idman jokeylerinden veya atın ilgililerinden galop, sprint bilgileri aldı.

18 Aralık'ta Şartlı-1 / ilk kez start alan 3 Yaşlı İngilizler Koşusu ikiye deklare oldu. Bölünen Şratlı-1 Koşuda ahırlar bölgesi ekibimiz 1.BRONCE WOYNE ve 2. CUCUPA gelecek safkanları bize belirtmesinden dolayı aynı şekilde yayınlarımızda yayınlayarak 8 sayfa Güncel at yarışı gazetesi bu safkanları 1. ve 2. at olarak vermiştir. Sıralı İkili, 60.55 TL verdi. Bölünen ikinci Şartlı-1 yarışta DAVIDA isimli safkan 1. at verilip 16 Aralık'ta bizde 800/51 25 ÇR U.Sarıca yazılırken Ekinci Grubunda 800/53,5 26,5 R apranti yazıldı. Bizim grupta Fanatik gazetesi DAVIDA'yı banko verirken Ekinci Grubunun çalıştığı Fotomaç gazetesi, Yarış gazetesi ve Osman Ekinci'nin Altılı Ganyan tahminlerinde üç atta verilmeyen bu safkan, Hürkont Medya Grubunun yayınlarında 1. ve 2. at verildi. Ekinci Grubu hiç vermemesine rağmen Türkiye genelinde ortalama puanda 3. sırada yer aldı. Demek ki ahırlar bölgesinde süper bir ekip kurmuşum.

Adana ahırlar bölgesinde çalıştığımız Seyisbaşı ekibimiz, isabetli tahminlerini deneyimleriyle süslemeye devam ediyorlar.  Son günlerde sanal medyayı kullanarak mantar gibi çoğalan idman pisti videolarına fazla güvenmemekte yarar var, derim. Bu videolarda 1000 ile 800 metre arasında yapılan galoplarda tıklama sistemiyle iyi veya kötü dereceli galopların yapılması mümkündür. Futbol maçlarında bu yıl hayatımıza giren VAR Sisteminden önce oynanan yıllardaki maçlarda ofsaytlar, yayıncı kuruluşlar ve oynanmış maçların ofsayt tartışmasında kimisi çektiği çizgi ile pozisyonun ofsayt olduğunu kimisi çektiği çizgi ile ofsaytın olmadığını ispat etmekteydi. Sosyal medyada nasıl olduğu tartışmaya başlanıp daha sonra bu pozisyonları hazırlayan bilgisayar operatörleri isterse ofsayt pozisyonu yapabileceği veya yapmayacağı yarım metrelik pozisyonda olabiliyorsa 800 ve 1000 metre galopta operatör bunu istediğiyi dereceye ayarlayabilir. Hatta DAVIDA'nın üstündeki idman jokeyi 800/51 aldığı yarış galobunun Ekinci Grubun 800/53,5 alması ile aradaki 2,5 saniye bana göre imkansızdır. (Tabiki at yarışlarında video sistemine meraklı olanlar ücretli veya ücretsiz yine izleyebilirler.)

İstanbul'da At yarışı gazetelerimizin daha önce çalıştığımız dağıtım çalışanlarıyla kendilerinin istekleri doğrultusunda Ağustos ayı gibi ayrıldık. İstanbul'daki yeni bölge dağıtım ekibini oluşturmaya başladığımız 2 aylık süre zarfında kısa sürede yeni kurduğumuz dağıtım sistemiyle İstanbul'un % 90'ınına ulaştık. Adana, Bursa, İzmir, Ankara, İzmit ve Antalya'nın tamamı olmak üzere 42 ayrı ile ulaşmış bulunmaktayız. 2019 yılı sonuna kadar ülke genelindeki tüm ganyan bayiilere Hürkont Medya Grubu olarak ulaşılacaktır. Bizden ayrılan İstanbul dağıtıcıları henüz 4 ay gibi kısa bir süre olmasına rağmen ciddi maddi sıkıntılar yaşadıklarını kendileri söylemektedirler. Hürkont Medya Grubunun yayınlarını dağıtmamalarından dolayı haftada 8 bin TL; ayda 32 bin TL zarar etmektedirler.

Yaklaşık 2 aydır Şanlıurfa Hipodromunda galop tutan ekipten ayrıldık ve onlardan galop almıyoruz. Daha önce açıklamıştım, son kez altını çizmek isterim ki Şanlıurfa, Elazığ, Diyarbakır Hipodromlarında yapılan galopların yarışlara yansımadığını görüyoruz. Atların çoğunluğunun arızalı olması, sabah yarış idmanlarının binek ve tırıslarla hazırlanması, idman bitti mi çok sayıda safkanın idman pistine salınarak jokeysiz koştukları için galopları alınamamaktadır. Bu bölgelerde galop ve sprintten ziyade ahırlar bölgesinden bilgi almanın daha doğru olacağını düşündük. Son 2 aydır Hürkont Medya Grubu olarak eskiye göre güney illerdeki tahminlerde daha başarılı olduğumuz görülmektedir. Bu başarı, at yarışı gazete satışlarımıza da canlılık katmıştır. Adana'da yaklaşık 30 yıldır çıkan Adana Yeni Puanlı bülteni, saatçi grubundan ayrıldıktan sonra bir ay boyunca hiç galop basmadı ve satışlarında tek bir düşüş dâhi olmadı. Bülten Sahibi Ahmet Güven'den bu bilgiyi yeni öğrendim. 11 Ocak Cuma günü çıkan 13 Ocak Pazar Adana Pazar bülteninde Hürkont Medya Grubu, Adana'da yeni bir ekip kurulması ile tekrar başladı. Bunu yazmamın sebebi Adana Yeni Puanlı, Adana ve çevresindeki illere dağılan bir at yarışı gazetesi olması, bir ay boyunca Adana galoplarını basmaması yarışseverler tarafından tepkiyle karşılanmadı, satışlar aynı ciroda kaldı. Bu da gösteriyor ki yarışseverler, ilk kez koşan taylar haricinde atların yakın tarihler arasında koşmasından dolayı galoplara pek önem vermemektedir. Yarışseverlerin bilgisayar analizlerine, verilen isabetli tahminlere, o gazetenin otorite görüşlerine önem verdiği ortaya çıkmıştır.

Kemal Akyer