Ben her ne kadar altı kariyer koşusunun yılın atı ödülü için yeterli olduğunu düşünsem de Amerika’nın on üçüncü Triple Crown’ı yapmayı başarmış kariyerini yenilgisiz olarak kapatmış(sakatlanmasından dolayı aygırlığa ayrıldı) JUSTIFY, Amerika’da 2018 yılının yılın atı olarak seçildi.

 

Gulfstream Park’ta 24 Ocak 2019 gecesi yapılan yemekli organizasyonda JUSTIFY ayrıca 2018 yılının en iyi üç yaşlı erkek tayı olarak ta seçilen isim oldu.

Koşu kariyeri başarılarla dolu şampiyon kısrak 2018 yılı Kentucky Oaks ve Breeders’ Cup Distaff koşularını kazanmış MONOMOY GIRL, 2018 yılının, yılın en iyi üç yaşlı dişi tayı olarak seçilen isim oldu.

Yılın antrenörü 2018 yılında Amerika’da yirmi grup 1 koşu kazanmayı başarmış 137 oyu alan Chad Brown olurken,ünlü antrenörün Amerika’daki baş jokeyi Irad Ortiz’de göstermiş olduğu başarısıyla da 2018 yılının, yılın jokeyi ödülünü alan isim oldu.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda en iyi sprinter isim ROY H oldu. 2018 yılı Breeders' Cup Sprint koşusunu üst üstüne ikinci kez kazanan şampiyon safkan bu kategorideki 234 oyu aldı.

2017 yılının şampiyon kısrağı UNIQUE BELLA 2018 yılının en iyi kum pist sprinter dişi kategorisindeki ödülü alan isim oldu. ABEL TASMAN gibi şampiyon kısrağı 182-34 gibi ezici bir oy alarak bu kategoriyi kazanırken benim için  de çok büyük sürpriz oldu.

Amerika'lılar biraz vatansever oy kullandığını düşündüğüm 2018 yılının en iyi çim pist dişi kategorisinde ENABLE yerine oylar SISTERCHARLIE'ye gitti ki bu kısrağın antrenörlüğünü Eclipse ödül kazanan Chad Brown yapmaktadır. 2018 yılının en iyi çim pist erkek kategorisinde ise oylar STORMY LIBERAL'e gitti. Stormy Liberal iyi bir sprinter olmasına karşılık bu ödülü Expert Eye'a karşı alması bence pek uygun düşmedi. 2018 yılı çim pistin dişi sprinter ismi ise SHAMROCK ROSE oldu. 2018 yılının en iyi aprantisi WESTON HAMILTON, en iyi yetiştiricisi John D. Gunter olurken, 2018 yılının yılın at sahibi Hronis Racing oldu.

Bu yılın Kentucky Derby ve Oaks koşuları için önemli bir gösterge olan 2018 yılının en iyi erkek 2 yaşlı tayı JAYWALK'ın, en iyi dişi 2 yaşlı tayı GAME WINNER'in oldu.

Kadir KIYGIR