7 MART Cumartesi günü İSTANBUL Veliefendi Hipodromu'nda yapılan 3koşu PLEVNE koşusu'nda startla birlikte MEMDUHAGA  liderliği alıp  ilk 400/ 27.8 ile geçerek 18 gün içinde Kocaeli  İzmir, İstanbul açık koşular olması yarışın mesafesin  Özcan Yıldırım  kısaltmak istedi 600/40,70 ile geçtikten sonra yarışın temposunu artırırken KAMUS 9 durumda kolay tempoda son virajı  dönmesi son 500 de iki atın arasından kulvar daralmadan trafik sorunu yaşamadan çıkması 800/ 53.37, 1000/ 1.06.15, 1200 /1.18.91 lik tempolarla geçince Özcan Yıldırım kantarın topuzunu kaçırınca bu metreler de 5 durumda olan KAMUS ile sihirbaz Karataş  devreye giriyor son 50 de liderliği dış kulvardan MEMDUHAGA 'dan liderliği alıp 1.39.55 ile 2.5 boy farkla safkanla bütünleşerek kazanırken MEMDUHAGA'nın 4 yarıştır geçilmezliğine son verdi Kurtel ekürisi ve ekibini tebrik ederiz.

Yarışın galibi KAMUS için bitiriş derecesi 1.39.54 olurken, farklar 2,5 Boy - 1,5 Boy - 1/2 Boy şeklinde sonuçlandı.

İstanbul sezonunun 20. yarış gününde İstanbul Veliefendi Hipodromu, Türk tarihi açısından anlamı büyük bir koşuya ev sahipliği yaptı. Birbirinden iddialı 4+ yaşlı safkan Arap atlarının mücadelesi sahne olan Plevne Koşusu 1500 metre mesafe sentetik pistte gerçekleşti.

Dönemin en güçlü emperyal kuvvetlerinden ikisi olan Osmanlı ve Rus İmparatorlukları arasında gerçekleşen savaşta, düşman ordusunun amansız ilerleyişinin Plevne'de önüne geçen Osmanlı ordusu, aylarca sürdürdüğü direnişinin ardından üç ayrı muharebede üstünlük sağlamıştır. Fakat anayurttan yeterli desteğin gelmemesi sebebiyle Ruslar kontrolü ele geçirmiş ve Türkler teslim olmak durumunda kalmıştır. Osmanlı ordusunun kumandanı Mareşal Gazi Osman Paşa'nın bugün halen hatırlanan kahramanlığına sahne olan Plevne Müdafaası'nın anısına bu yıl 21.'si koşu düzenlenendi.

Yarışseverlerin sonucunu merakla beklediği bu yarışta jokeyi Halis Karataş ile start alan, Deniz Kurtel'in sahibi olduğu KAMUS (Gobakbey - Kamuran / Haberbatur) galibiyete uzanan isim oldu. Sultansuyu Tarım İşletmeleri yetiştirmesi, Savaş Demir'in antrene ettiği 4 yaşındaki doru erkek safkan, bugün ortaya koyduğu başarılı performansla yarış hayatının ilk Grup koşu zaferini yaşarken, toplamdaki 4. birinciliğini hanesine yazdırdı.

203.000 TL birincilik ikramiyeli yarışta, kendisine tabelanın ikinci basamağında yer bulan safkan ise Özcan Yıldırım idaresindeki MEMDUHAĞA (Özhaber - Cerenim / Batyskaf) oldu. Jokeyi Akın Sözen ile koşuda start alan ŞENHAN (Altaha - Songülhanım / Albatur) pistten üçüncü olarak ayrılırken, tabelayı jokeyi Gökhan Kocakaya idaresindeki ZEKİ DAYI (Uçanbey - Shoowgirl / Anadolu Ateşi) tabelayı tamamladı.

Koşu sonrasında Şeref Tribünü'nde gerçekleştirilen törende, kazanan safkanın sahibi adına Mehmet Demir'e kupasını TJK Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Göktürk verdi.

Törene; TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, TJK Asli Üyeleri İnci Özdemir ile Gülnur Gülerce ve Ferhan Göktürk de katıldı.