2017 yılında Fasig-Tipton Kentucky Fall Selected Mixed Sale organizasyonunda Mandy Pope'un $9,5 milyon dolar bedelle satın aldığı şampiyon kısrak SONGBIRD,kendisi gibi şampiyon ARROGATE'den (Unbridled's Song-Bubbler/Distorted Humor)ilk yavrusunu dişi olarak doğurdu. Doğum sonrası çiftlikten yapılan açıklamada hem anne hem de tayın sağlıklarının iyi olduğu belirtildi.

SONGBIRD, 2015 yılında 2 yaşlılığında koşmuş olduğu muhteşem yarışlarıyla Breeders' Cup Juvenile Fillies koşusunu kazanmış, hem 2015 hem de 2016 yıllarında Eclipse ödül sahibi olmuş muhteşem kısraktır. SONGBIRD koşmuş olduğu on beş koşusunda on üç birincilik ve iki ikincilik elde ederek $4,692,000 kariyer kazancıyla kariyerini noktalamıştı. 

Juddmonte Harasının yaptığı açıklamada 2017 yılında grup 1 Travers Stakes koşusunu 1:59.36 bitiriş derecesiyle koşunun rekor derecesini elinde bulunduran Breeders' Cup Classic, Pegasus World Cup ve Dubai World Cup koşularını kazanmış şampiyon ARROGATE'in Songbird'den başka verdiği ikinci tayında dişi olduğunu aktardılar. Juddmonte Harasında aşım yapan ARROGATE'in aşım bedeli geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda $75,000'dır. Amerika'daki The Jockey Club'ın yaptığı açıklamaya göre şampiyon ARROGATE geçtiğimiz yıl 145 kısrağa aşım yapmıştır. Yine aynı veriden aldığım bilgide 2017 yılının Eclipse ödül sahibi GUN RUNNER 2018 aşım sezonunda $70,000 bedelden 171 kısrağa aşım yapmış ve bu yıl doğan 17 Ocak gün kü ilk yavrusu dişi olduğu açıklandı. Arjantin'de bir çok grup 1 koşu kazanmayı başarmış GIULIET SEATTLE şampiyon GUN RUNNER'ın ilk yavrusu Dünya'ya getiren kısrak olarak kayıtlara geçmiştir.

Kadir KIYGIR