Şampiyon 'TURBO' kazandırmaya devam ediyor

 

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) sahibi olduğu "TURBO" isimli safkan Arap atına ait dondurulmuş aygır spermasının ihracatından 1 milyon 500 bin lira gelir sağlandı.

 

 

TİGEM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 2009 yılında Dünya Arap Atı Organizasyonu tarafından yılın en iyi Arap atı seçilen ve TİGEM'e bağlı Anadolu Tarım İşletmesi'nde damızlık aygır olarak atçılığa hizmet veren "TURBO", hipodromlara adını altın harflerle yazdırarak kariyeri boyunca katıldığı 31 yarışta 28 birincilik kazandı.

Yarış hayatı boyunca sahibine kazanç sağlayan şampiyon TURBO, damızlık aygır olarak da TİGEM'e yüksek kazançlar sağladı. TİGEM Anadolu Tarım İşletmesi Müdürlüğü'nde geçen yıl kurulan Aygır Sperması Üretim Laboratuvarı'nda üretilen, TURBO'ya ait 30 doz dondurulmuş sperma Katar'a ihraç edildi.

Söz konusu ihracattan 1 milyon 500 bin lira gelir elde edilirken, ilerleyen süreçte TURBO'nun yanı sıra Ayabakan ve Tamerinoğlu isimli şampiyon aygırlara ait dondurulmuş spermaların da satılması bekleniyor.