Atlar ölmesin!..

Haberi okuyunca içim sızladı. “Atlar ölüyor” başlığını taşıyordu. En sevdiğim hayvanların başında geliyordu, Atlar… Biz “Türkler için” taaa Orta Asyalardan beri onca asır “vazgeçilmezlerdi!..”

 

Haberin üzerindeki imza “Hilmi Türkay” idi, ona teşekkür ederim, “acı bir gerçeği” kaleme almış ve “başka atların ölmemesi için” ışığı yakmıştı!!..

koronavirüs pandemisi ve onun getirdiği “mecburi yasaklar ve kısıtlamalar”, Hipodromlara, haralara, ahırlara kadar uzanmış ve “yokluklar” üzerinden “önce sahiplerini ve kendilerine bakanları”, sonra da “atları” vurmuştu!..

“Ölen” ölmüştü, “ölecek olanlar” vardı; hiç olmazsa “dahalarının olmaması için”, Tarım Bakanlığının ve Türkiye Jokey Kulübü’nün “destek ve yardımlarının acilen devreye sokulmasının gerektiği” ortaya çıkmıştı!..

Haberde okuduğuma göre, ölen atların sahipleri diyorlardı ki; “Veterinerlere ulaşamıyoruz, ilaç yazdıramıyoruz, eczaneler reçete olmadığı için ilaç vermiyor. Almaya kalksak çok pahalı. Yarışlar olmadığı için yem alacak paramız bile kalmadı, değil pahalı ilaçlar. Sıkıntı büyük. Bir iki veterinerle bu çark dönmüyor. Hayvanlar koşmak istiyor, koşamayınca ahırlarda kendilerini sakatlıyorlar, ürküyorlar. Paramız olmadığı için ve ücretlerini veremediğimiz için seyislerin çoğu işi bıraktı.”

Anlaşılıyor ki, “Süper Lig’in başlatılması gibi” bir kararın at yarışları için de verilmesi gerekiyor. “Seyircisiz” de olsa ama “gerekli bütün tedbirlerin alınması ile hipodromlar da, “statlar gibi” canlanabilir ve belki de daha kolay; zira “futboldaki ikili üçlü kafa kafaya, yan yana mücadeleler”, at yarışlarında yok ve olmayacak.

Tarım Bakanı’mızın ve Jokey Kulübü yöneticilerinin “atları” da, bakıcılarını da, “işsiz kalan” seyisleri de “sadece yarışlardan gelecek ikramiyelerle ‘atları besleyecek ve koşturacak imkâna sahip olan” atçıları da kurtarmaları için, “beklenen ve istenen kararı” gündemlerinin başına almaları gerekmiyor mu?..

Öcal Uluç / Türkiye Gazetesi Yazarı

FOX TV’de bir Bilim Kurulu üyesi “At Yarışları artık başlayabilir” dedi

23 Mayıs Cumartesi günü FOX TV’de sabah kuşağında çalar saat progamında geçen hafta bilim kurulu üyeliğinden istifade eden bir hoca “At Yarışlarının Artık Başlayabilir” dedi.