Güneşin battığı son yerlerden  Amerika'nın en Batı kesmindeki Santa Anita Park Hipodromu (Great Race Place) geçtiğimiz hafta Kaliforniya Sağlık Kurulu tarafından hipodrom çalışanları,seyis ve jokeylerden alınan testlerdeki negatif sonuç neticesinde Santa Anita Park Hipodromunun tekrar yarışların yapılmasına izin vermişlerdi. Günümüzde seyircisiz olarak koşulan yarışlar planlanan programa göre 21 Haziran 2020 tarihinden itibaren seyircili olarak koşulacaktır.

Amerika'nın Memorial Day (Anma Günü) Haftasında Santa Anita Park Hipodromunda toplam ikramiyesi $300.000 dolarlık 1 1/8 miles yaklaşık 1850 metre mesafede dişi safkanların mücadele ettiği çim pistteki GR-1 Gamely Stakes koşusuna on kısrak katıldı.

Henüz antrenörlük kariyerinin ilk yıllarında olan 31 yaşındaki Jonathan Wong çalıştırdığı KEEPER OFTHE STARS kendisine ve antrenörüne kariyerinin ilk grup 1 koşu birinciliğini bu önemli koşuda kazandırdı.

On bir koşuluk Santa Anita Park Hipodromunda günü dört birincilikle kapatan Abel Cedillo'nın idaresinde koşuda start alan geçtiğimiz yıl 3 yaşındayken (Gr-3) Autumn Miss Stakes koşusunu kazanmış, bu yarışı öncesi Santa Anita Park Hipodormunda 22 Şubat 2020 günü katıldığı (Gr-2) Buena Vista Stakes koşusunu kazanmış KEEPER OFTHE STAR son düzlüğe gelirken jokeyinin teşvikleriyle vitesini yükselterek yapmış olduğu etkili ataklarıyla 1600 metresini 1:35.00 geçtiği koşuyu en yakın rakibesinin 1 1/4 boy farkla önünde 1:46.43 bitiriş derecesiyle kazandı. Koşunun ikinciliğini burun ucu farkla 14-1 ganyan'lı Bodhicitta elde ederken, 8-1 ganyan'lı Mucho Unusual üçüncülüğü elde eden isim oldu.

KEEPER OFTHE STAR, 2017 yılında Keeneland Eylül ayı yearling satışlarında $180.000 dolardan Tom Stull ve Debbie Stull çifti tarafından satın alınmıştı. Bugün on beşinci startında yedinci birinciliğine ulaşan KEEPER OFTHE STAR kariyer kazancını $501.931 dolara çıkardı.

KEEPER OFTHE STAR'dan başka MIDNIGHT BISOU, MIDNIGHT LUKCY ve Fedai Kahraman ekürüsünde  henüz start almamış bir tayı bulunan SHAKIN IT UP, (Gr-1) Breeders' Cup Sprint koşusu galibi MIDNIGHT LUTE'ın dört grup 1 koşu galibi temsilcileri'dir.

KEEPER OFTHE STAR'ın pedigri detayına inecek olursak kır safkanın ikinci annesi yine kır şampiyon koşucu ve Amerika'da faal olarak aygırlık yapan The Factor'ü vermiş Greyciousness, New York eyaletinin lider aygırı olan Chief Seattle üçüncü anne kısmında karşımıza çıkan pedigrideki önemli isimler olup Keep ofthe Star'ın annesi ülkemizde aygırlık yapan Run away and Hide'ın koşu koşmamış kızı Sociable'dır ki vermiş olduğu dört yavrusunun ikisinin koşu hayatları olmuş ve her ikisi de koşular kazanmayı başarmışlardır.

Kadir KIYGIR