9 Şubat Cumartesi günü Adana Yeşiloba Hipodromu’nda GR2 5. Koşuda son viraj dönülürken 3. OĞUZBOYLU pisti ortalıyarak dönmesi bariyer dibinden dönmeyi tercih eden 5. ATEŞBİBİ son 400 siprinte kalktığı anda orta kulvardan bir anda bariyer dibine 5. ATEŞBİBİ’nin sprint kulvarına 3. OĞUZBOYLU’nun girmesi safkan Akın Sözen ile yıkılma tehlikesi geçirip binicisi atını toparlayarak dışarıya alması aksiyon ve zaman kaybına uğrayıp yarışı 2. bitirdi.

Koşuya protesto çekildi. Komiserler Kurulu protestoyu reddetti. Eğer ki favori 5. ATEŞBİBİ olsaydı koşu 5 dakikada değiştirildi. Adana Yarış komiserleri de bu faulü koşuyu değiştirmiyorsa artık değiştirdiği koşuları bu koşuyu baz alarak değirtirme kararı alsınlar. Güvenilirliğini kaybettikleri için gözümüz artık üzerlerinde olacak.

4 Yaşlı Araplara ait GR-2/DHT Koşusu'nun videosunu izlemek için TIKLAYINIZ

Aynı koşuya ait protestos vidosunu izlemek için TIKLAYINIZ

Jokey ÖZCAN YILDIRIM 7 gün at binmeme cezası aldı.

5.Koşuda, koşuyu 2. olarak bitiren 5 numaralı ATEŞBİBİ isimli atın antrenörü R. ATLI, koşuyu 1. olarak bitiren 3 numaralı OĞUZBOYLU isimli ata son düzlükte kendi atına faul yaptığı gerekçesiyle protesto çekmiştir. Kurulumuzca yapılan inceleme neticesinde protesto reddedilmiştir. Ayrıca protestoya neden olan 3 numaralı OĞUZBOYLU isimli atın binicisi Ö. YILDIRIM, son 450 metrede usulsüz kulvar değiştirdiği için Kurulumuza çağırılarak savunması alındıktan sonra 7 gün süreyle sanat icrasından men ve 458 TL para cezası verilmiştir ( 6132 Sayılı At Yarışları Kanunu ve buna dayanılarak çıkartılan İlgili Yönetmeliğinin 117/1,b-1,c,ç ).