Türk atçısı,bizler ve yarış severler için bu yıl düzenlenen Dubai Koşu Festivali geçtiğimiz yıllara göre biraz daha yakından takip ettiğimiz ve heyecan duyduğumuz festival olduğunu düşünmekteyim.

Safkanlarımızla ilgili Dubai'de gelen resimler ve haberlerin sosyal medyada, görsel ve yazılı basındaki yapılan haberlere gösterilen ilgi yarış severin yurt dışındaki başarılarımıza ne kadar özlem duyduğunu bana hissettirdi.

Dubai Koşu Festivalinin yedinci haftasında yapılacak iki koşu bizler için çok önemli;

Şampiyon kısrağımız PERİ LİNA'nın da koşacağı toplam ikramiyesi 250,000 dolarlık 9 furlongs yani 1800 metre çim pistte dişi safkanların katılabildiği (Gr-2) Balanchine Stakes koşusu...Bakalım kariyerinde 1600 metrenin üzerinde ikinci kez start alacak koşunun ve gecenin çok büyük favorisi Dünya'nın en ünlü düz mavi formasının sahibi olduğu POETIC CHARM, Hong Kong'da almış olduğu 6 haftalık cezanın bitmesiyle asıl jokeyi William Buick idaresinde start alacak kısrak bakalım bu mesafede nasıl bir yarış koşacak? Şampiyon kısrağımız PERİ LİNA'nın eksik idmanlarla start aldığı (Gr-2) Cape Verdi Stakes koşusuna göre çok geri planda tuttukları (34-1) ganyanlı şampiyonumuz gerçek klasını ve gücünü bu akşam koşacağı yarışta göstereceğine hiç ama hiç şüphem bulunmamaktadır. 

Godolphin ekürisinin safkanı bir önceki yarışında rakip olarak düşündüğüm ASOOF ünlü jokeyi Christophe Soumillon idaresinde sevdiği mesafede start alacaktır. ASOOF şampiyon kısrağımız PERİ LİNA'nın koşudaki bence ilk ciddi rakibesi'dir. 2018 yılında koşulan bu koşuyu ikinci olarak tamamlamış FURIA CRUZADA yaşına rağmen yarışta şans bulabilecek isimlerden birisi. MIA TESORO koştuğu son yarışlarındaki kötü performansının üzerine eğer biraz geliştirebilme şansını bulmuşsa tabelanın son sırası için mücadelenin içerisinde olacaktır. MONZA için yazılacak çok fazla bir şey olduğu düşünmüyorum. Eğer bu yarış yarış gibi koşulur ve yavaş tempoda gitmeyecek olursa yarış benim gözümde PERİ LİNA ve ASOOF arasında geçmesini beklemekteyim.

20 Ekim 2018'den günümüze kadar start almamaktan etkilenmezse bir çok (Gr-1) koşu galibi şampiyonumuz GOOD CURRY için kolay bir yarış olmasını beklemekteyim. Neden mi?

Koşunun favorisi Hard Spun'un beş yaşındaki temsilcisi LAVASPIN, koşmuş olduğu yarışlarıyla en az ganyan veren isim olacaktır. Fakat deklare olduğu son iki yarışında Aralık ayında ve Ocak ayındaki yarışları koşmayarak koşudan çıkarılmıştır. İlk kez bu klasda koşacak handikap atı 84 günlük ara vermiş olması sebebiyle ben biraz gerilerde tutuyorum. POP THE HOOD, Amerika'dan satın alındıktan sonra ikinci kez start alacak. Meydan'da koşmuş olduğu ilk yarışında favori olarak koşmuş olsa da çok kötü bir yarış performansı göstermiş safkan tekrar bugün KAPALI GÖZLÜK ile start alacak olmasından dolayı yarışta şampiyonumuz GOOD CURRY'in ilk ciddi rakibi olduğunu düşünmekteyim. NINE BELOW ZERO, daha çok sıradan bir handikap atı performansına sahip olması sebebiyle şanslı olabileceğini düşünmüyorum. SWITZERLAND, geçtiğimiz yıl iki (Gr-3) koşu galibi iki hafta önce koşmuş olduğu grup koşusunda başarısız kalmış isim ilk kez handikap koşuda start alacağından daha iyi koşmasını beklemekteyim ki ikinci rakip isim'dir. Godolphin ekürisinin kısrağı VICTORY WAVE, şampiyon kızımız PERİ LİNA'nın ilk yarışında koştuğu (Gr-2) koşusunu dördüncü olarak tamamlamış olsa da yedi gün önceki handikap koşusunda kötü koşmuş erkek rakiplerinin yanında kısrağın şanslı olabileceğini düşünmüyorum. ALMANAARA, eğer şampiyonumuz önde kaçmasına izin vermezse sıradan bir handikap atı olduğunu düşündüğüm isime şans veremeyeceğim.

TAAMOL, geçtiğimiz yıl bu koşuyu ikinci olarak tamamlamış önde tempoyu vermeyi seven isim fakat son yarışlarındaki performansı vasat şanslı olabilmesi bence çok zor. GLENAMOY LAD ilk kez kum pistte start alacak vasat bir handikap atının şampiyonumuzun yanında şanslı olabilmesi çok ama çok zor. ACE KOREA, ikinci kez kum pistte koşacak pek kum atı gibi durmuyor Kore'de start aldığı kum pistteki koşularında iyi koştuğu zaman pist ıslak veya çamur olmasıyla kazanmış veya iyi koşmuş eğer pist ıslak olacak olursa şansı var yoksa yok.

Şimdi'den her iki şampiyonumuza da başarılar.

Kadir KIYGIR