Randwick Hipodromunda 16 Şubat 2019 Cumartesi günü toplam ikramiyesi 250,000 Avustralya Doları olan The Star Apollo Stakes (Gr-2) koşusu 7 furlongs yaklaşık 1400 metre çim pistte sekiz safkanın katılımıyla koşuldu.

Verdiği ara sonrası yeni sezonunu açan muhteşem kısrak şampiyon WINX'in koşudaki ganyanı 1,10 dolar, en yakın rakibi Happy Clapper'ın ganyanı ise 11,10 dolardı. Koşunun son dört yüz metresine kadar yarışı beşincilikte her zaman ki jokeyi Hugh Bowman idaresinde takip eden şampiyon kısrak WINX son iki yüz metre içerisinde jokeyini üzmeden yapmış olduğu kısa sprint ile 1:20.88 bitiriş derecesiyle kazanarak üst üstüne 30 kez yarış kazanan ilk Avustralyalı safkan olarak adını tarihe yazdırdı.

Koşu sonrası şampiyon kısrak WINX'in antrenörü Chris Waller yapmış olduğu açıklamada; koşu öncesi WINX'in hayran kitlesinin çok fazla olmasından dolayı biraz endişeli ve gergin olduğunu fakat yarış sonrası ve sosyal medya üzerinden şampiyon kısrağın gönderilen övgülerle rahatladığını belirtti.

Şampiyon kısrak WINX'in jokeyi Hugh Bowman'in Ladbrokes'ın radyo kanalında yapmış olduğu koşu öncesi açıklaması takdire şayandı. Hugh Bowman, WINX'in kanıtlayacak bir şeyinin olmadığını onun halen beşinci Cox Plate'i üst üstüne kazanabilme şansına sahip ilk ve tek kısrak olduğunu her zaman sergilediği performansı sergileyeceğini söylemişti.

Hugh Bowman koşu sonrası yaptığı açıklamada ise WINX'in şimdi bir sonraki yarışına odaklandıklarını iki hafta sonra yine burada Chipping Norton Stakes koşusunda benzer bir performansı göstermesini beklediğini söylerken açıklamasının sonuna şu kelimeleri ekledi.

"Bugün burada WINX çok sayıda insana neşe ve mutluluk verdi" dedi.

WINX, Axustralya'nın ilk üst üstüne 30 yarış kazanma başarısını elinde tutarken Dünya rekorun için önündeki rakipleri ve kazandıklar koşu sayısı hakkında kısa bir paylaşım yapmam gerekirse;

Porto Riko'da koşmuş olduğu yetmiş altı koşusunun yetmiş üçünü kazanırken bunlardan 56 yarışını üst üstüne kazanarak Dünya rekorunu elinde bulunduran Porto Riko'nun Triple Crown galibi 1954 ve 1955 yıllarında yılın atı seçilmiş CAMARERO, Macaristan'ın şampiyon kısrağı koşmuş olduğu hiç bir koşusunu kaybetmemiş 54 koşu kazanma başarısına sahip Macarca'daki anlamı DEĞERLİ veya HAZİNEM olan KINSCEM, daha sonra COFRESI 49 birincilik, CONDADO 44 birincilik ve GALGO JNR otuz dokuz kez üst üstüne koşu kazanma başarısı elde ederek şampiyon kısrak WINX'in rekorunun üzerinde bulunan diğer rekor kırmış şampiyonlardır.

Kadir KIYGIR

Yarış dünyasında neler oluyor? Haber almak istiyorsaniz www.liderform.com.tr bizimle kalın.