Avustralya'nın üç kez yılın atı seçilmiş şampiyon kısrak, WINX 2019 yılında koştuğu ikinci koşusunu’da kazanmayı başardı.

02 Mart 2019 Cumartesi günü Royal Randwick Hipodromunda yapılan toplam ikramiyesi 600.000 Avustralya doları olan (Gr-1) Chipping Norton Stakes koşusu 1600 metrede yedi safkanın katılımıyla koşuldu..

Her zaman ki jokeyi şampiyon Hugh Bowman idaresinde start alan şampiyon kısrak WINX her zaman koştuğu koşuların aksine bu defa belkide yaşının verdiği dez avantajdan belkide yarış taktiği gereği yarışı dördüncü sırada takip etti. Koşunun son düzlüğüne yaklaşılırken Hugh Bowman kısrağını yavaş yavaş ön tarafa getirerek koşuya çok sürat veren ve bu defa WINX’i mağlup etmek için koşan HAPPY CLEVER’ı son 300 geçildikten sonra yakalayan şampiyon kısrak yarışın hızlı koşulmasını lehine çok kolay çevirerek çok da fazla zorlanmadan 1:3?.3? bitiriş derecesiyle koşuyu kazanmayı başardı. WINX elde etmiş olduğu bugün kü zaferiyle yirmi üç (23) koşusu grup bir koşu olmak üzere üst üstüne otuz birinci yarışında da geçilmedi.

Antrenörlüğünü Chris Walker'ın, seyisliğini Umut Ödemişlioğlu'nun yaptığı Magic Bloodstock Racing'e ait Street Cry'ın şampiyon kızı WINX'in annesi yedi koşu kazanmayı başarmış AL Akbar'ın kızı Vegas Showgirl'dür. Bugün kırk birinci kez pistte çıkan WINX toplam birinciliğini otuz beşe çıkararak kariyer kazancını da 23,5 milyon dolara yaklaştırdı.

Kadir KIYGIR