Türk yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu'na sayılı günler kala 3 yaşlı dişi safkan İngiliz taylarının en önemli sınavları arasında yer alan G1/D Kısrak Koşusu, 6 Haziran Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda 66. kez gerçekleştirildi.

6 Haziran Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda 2000 metre çim pistte yapılan 3 Yaşlı İngiliz safkanlarına mahsus GR-1 Kısrak Koşusu’na 18 safkan katılım gösterdi. Startla birlikte koşunun liderliğini ROSE QUEEN bariyer dibinden alıp MELİNAM koşuyu ikinci takip etti. Üçüncülükte SILENT WAVE vardı. İlk 400/0.26.54 600/0.39.53 800/0.52.32 ile geçildi. Yarış kısrak koşusu olması temponun G1 uygun olup tüm jokeyler koşunun kısaltılmasını düşünmesi koşunun son 800/0.46.61 olunca kısa siprint yapan MANDALORIAN ve MACAU etkilendi. Bir kaç safkan daha bu tempodan etkilenerek tabela dışı kaldı. Koşuyu forse eden ROSE QUEEN1000/1.05.56 - 1200/1.18.40 - 1400/1.30.87 ile geçildi. Koşunun temposu son 700’den sonra bir anda arttı. 800’de İLLÜZYON’a Halis Karataş teşvik etti. İçindeki ve dışındaki safkanların binicileri safkanlarını tutması son viraj dönülürken safkan tekrar kendini yarışa vermeyip viraj dönülürken orta kulvarı tercih etti. LIGHT OF DARKNESS, kazandığı son iki çim pıstte barıyer dibinden gelip kazanırken bu gün için en dış kulvardan çıkması safkanların kalabalık olması yarışın ağır tempoda gitmesinden dolayı atların toplu olarak son vırajı savrularak dönmesi oldukça zaman kaybedip barıyer dibinde açılması kimsenin dönmemesi son 500’de LIGHT OF DARKNESS, 14. durumda olup son 400’de orta kulvardan Halis Karataş sihirbazlığını konuşturup trafik sorunu yaşamadan son 300’de safkanların dışından çıkması son 200’de sert bir kırbaç vurması ile safkan vites değiştirip tereyağdan kıl çeker gibi Kısrak Koşusu’nda son 100’de liderliği ILLÜZYON alarak 1.5 boy farkla 2.12.18’lik derecesi ve jokeyi Halis Karataş ile bütünleşerek kazanırken, son 800: 0.46.61 oldu. İLLÜZYON, hayatında en uzun mesafe 1600 metre koşup ilk kez 2100 metrede koştu. Koşunun 2100 metre gibi koşmayıp sanki 1200 metre son 700’den sonra sürat yarışı gibi koşuldu. İLLÜZYON, hayatında iki kez GR-1 Koşusu kazandı. Her ikisine Halis Karataş ile kazandı. Bu safkana yarış seçileceği zaman o koşuda Halis Karataş safkana binebilecek durumdaysa kayıt edin safkan koşu içinde biraz sıkıntılı olup bunun dilinden Halis Karataş ancak anlar. Koşunun ikincisi HARD OFF HÜSNE, son 150’de İLLÜZYON içindeki safkanı hafif üstüne yatarak iç kulvara götürdü. Koşuyu forse eden ROSE QUEEN, HARD OFF HÜSNE ‘ye iki kere saliselik fauller yaparak safkanın aksiyonları bozuldu. HARD OFF HÜSNE foullere mağruz kalmasaydı bu koşuyu İLLÜZYON ile birlikte foto finiş ayırırdı. Bu koşudan 95. Gazi Koşusu’na at gidermi  ama 5 inci olması mucize olur . LIGHT OF DARKNESS, son vırajı barıyer dibinden bugün dönseydi koşuyu kazanırdı. Son viraj dönülürken savrulup zaman kaybedip koşuyu üçüncü bitirdi. Biz uzunda eksik koşar diyorduk yanılmışız. Bu safkan mesafe ayırt etmeden her mesafede koşacak güçte görülmesi "Çok daha farklı bir kumaş" olduğu görülmüştür.

İstanbul'da günün en önemli yarışında jokeyi Halis Karataş ile start alan İllüzyon (Kaneko - Nikiniki / Sri Pekan) pistten zaferle ayrılan safkan oldu. Ahmet Kurt'un sahibi ve yetiştiricisi olduğu, Atakan Şıvgın'ın antrene ettiği doru dişi tay, kariyerinin sekizinci startında tamamı Grup olmak üzere toplamdaki dördüncü galibiyetini elde etti.

Birbirinden iddialı 18 dişi tayın katılım gösterdiği bu prestijli koşuda jokeyi  Sadettin Boyraz ile boy gösteren Hard Off Hüsne (Luxor - Hard Baby / Unaccounted For) ikinci sırada yer alırken, Light Of Darkness (Red Rocks - Charming Legacy / Danehill) Özcan Yıldırım idaresinde pistten üçüncülükle ayrıldı. Jokeyi Gökhan Kocakaya ile start alan Pür Dikkat (Victory Gallop - Lunarat / Royal Abjar) dördüncü sırada bu önemli koşuyu tamamlarken, Chaotic (Azaraks - Amber Sultan / Kitten's Joy) Ahmet Çelik idaresinde sıralamanın beşinci basamağında yer aldı.

Koşunun galibi İllüzyon için bitiriş derecesi 2.12.18 olurken, farklar 1,5 Boy - 1/2 Boy - 2 Boy - Burun şeklinde sonuçlandı.