Santa Anita Park Hipodromunun pist sorunu sebebiyle Kaliforniya'daki bu yıl ki Derby'ye katılmak isteyen üç yaşlı tayların çoğu Arkansas eyaletindeki Oaklawn Park Hipodromunda yapılacak toplam ikramiyesi 750,000 dolarlık (Gr-2) Rebel Stakes koşusuna deklare olunca Kentucky Derby koşusu için puan veren bu koşu ikiye bölündü.

Bölünen (Gr-2) Rebel Stakes koşusunun ilk bölümünde ünlü antrenör Bob Baffert'ın Kaliforniya'dan gönderdiği yenilgisiz iki tayından ilki IMPROBABLE'ın start aldığı koşuyu Teksas'da tanıştığım Rachel Alexandra'nın da antrenörlüğünü yapmış Steve Asmussen'in çalıştırdığı LONG RANGE TODDY koşunun son düzlüğünde yapmış olduğu etkili sprintiyle foto finişin önünde yenilgisiz IMPROBABLE'ı mağlup ederek Kentucky Derby koşusu için gerekli puanı hanesine yazdırmayı başardı.

Florida Derby koşusu galibi TAKE CHARGE INDY'nin tayı olan LONG RANGE TODDY yaklaşık bir ay önce koşulan (Gr-3) Southwest Stakes koşusunu üçüncü tamamlamıştı. 1 1/16 miles yaklaşık 1720 metrede koşulan koşuyu jokeyi Jon Court idaresinde 1.42:49 bitiriş derecesiyle kazanan tayın annesi muhteşem Unbridled's Song'ın üç koşu kazanmış kızı PLEASANT SONG'dır. Koşu sonrası LONG RANGE TODDY'nin antrenörü Steve Asmussen tayı için Kentucky Derby öncesi son hazırlık koşusu olarak (Gr-1) Arkansas Derby koşusu işaret etti.

Kadir KIYGIR