Oaklawn Park Hipodromunda koşulan (Gr-2) Rebel Stakes koşusunun bölünen ikinci koşusuda sürpriz bir sonuçla tamamlandı.

Santa Anita Park hipodromunda yaşanan pist sorunu sebebiyle fazla tay başvuran toplam ikramiyesi 750,000 dolarlık Rebel Stakes koşusu bir'er saat ara ile iki grup halinde koşuldu.

Bu koşuya Kaliforniya'dan yenilgisiz iki tay getiren ünlü antrenör Bob Baffert bu yılın Kentucky Derby favorisi GAME WINNER ile ikinci kez hayal kırıklığı yaşadı.

1 1/16 miles yaklaşık 1720 metre kum pistte koşulan koşunun ilk sekiz yüzü 47.29 ile geçildikten sonra liderliği eline geçiren OMAHA BEACH ünlü jokeyi Mike Smith idaresinde çok rahat elde son düzlüğe çıkarak yarışın liderliğini son metrelerde kendisini sıkıştıran koşunun çok büyük favorisi Candy Ride'ın yenilgisiz tayı GAME WINNER'ın burun farkla önünde 1:42.42 bitiriş derecesiyle kazanan tay oldu.

Kentucky Derby koşusu için puan anlamına gelen koşuyu kazanan OMAHA BEACH'in babası muhteşem WAR FRONT'dır. Annesi ise stakes koşu galipleri veren Charming'dir. Bu koşudan yaklaşık bir saat önce koşulan (Gr-2) Rebel Stakes koşusunun bölünen birinci grubunu kazanmış LONG RANGE TODDY nin babası Omaha Beach'in annesi olan Charming ile anneden kardeşler'dir. 

Kadir KIYGIR