Japon yarışçılığının göz bebeği şampiyon kısrak ALMOND EYE için önemli bir sınavın ilk ayağı olan toplam ikramiyesi $6 milyon dolarlık (Gr-1) Dubai Turf koşusuydu.

Son kez 25 Kasım 2018 günü koşup kazandığı (Gr-1) Japan Cup dan günümüze kadar start almamış muhteşem kısrak ALMOND EYE, 2019 yılının ilk yarışını Dubai'de 1 1/8 miles yaklaşık 1800 metre çim pistteki Dubai Turf koşusuyla yaptı.

Muhteşem kısrak ALMOND EYE'ın her zaman ki jokeyi Christophe Lemaire öyle gösterişli bir birincilik elde etmek gibi bir amacı olmadığını koşunun daha ilk başından belli oldu. Çünkü beklenenden daha erken öne çıkarak koşunun liderliğini kimseye bırakmayıp düzlük üzerinde gelecek rakiplere cevap vermek üzerine bir strateji uyguladı. Son düzlük üzerinde istediği liderliği alıp 2017 yılında bu koşuyu kazanmış Vivlos'ın son metrelerde az biraz Almond Eye'ı sıkıştırmış olsa da 1,5 boya yakın farkla 1:46.78 bitiriş derecesiyle Almond Eye koşuyu kazanmayı başardı. Koşunun üçüncülüğü Lord Glitters'in oldu.

2018 yılında Japonya'da dişilere ait Triple Crown'a eş Triple Tiara yapmayı başarmış muhteşem kısrak ALMOND EYE'ın antrenörlüğünü Sakae Kunieda yapmaktadır. Şampiyon kısrağın pedigrisine kısaca bakacak olursa şampiyonun babası Lord Kanaloa'dır. Annesi grup 1 koşuda plase derece elde etmiş Sunday Silence'ın kızı Fusaichi Pandora'dır. Almond Eye'ın pedigrisinin üçüncü kısımında göreceğimiz Sex Appeal muhteşem El Gran Senor'ın da annesi olup Almond Eye'ın ikinci annesi Lotta Lace ile El Gran Senor kardeşlerdir.

Silk Racing Şirketi'nin sahibi olduğu ALMOND EYE'ın antrenörü Sakae Kunieda şampiyon kısrağı için hedef koşu olan Prix de I'Arc de Triomphe Stakes koşusu öncesi Avrupa'da bir yarış koşarak bu önemli koşuyu koşmayı hedeflediğini bu yılın Yaz aylarını kısrağının Avrupa'da dinlenerek geçireceğini Dubai Racing Club'a akreditif olmuş 68 medya kuruluşuna açıklama yaparken çok düzgün bir ingilizce ile konuştu.

Kadir KIYGIR