Kariyerine Gulfstream Park Hipodromunda sadece $16,000 dolarlık maiden satış koşusu ile başlayan MAXIMUM SECURITY daha sonra koşmuş olduğu iki şartlı satış koşusunuda kazanarak yenilgisiz geldiği toplam ikramiyesi $1 milyon dolarlık (Gr-1) Florida Derby koşusunu kazanarak 04 Mayıs 2019 günü Churchill Downs Hipodromunda koşulacak Kentucky Derby'nin favorilerinden olduğunu en yakın rakibi henüz yarış kazanamamış maiden bir isim olan Bodexpress'e 3,5 boy fark yaparak kimseleri yanına yaklaştırmadığı koşusuyla ispat etti.

Maximus Security her zaman ki jokeyi Luis Saez idaresinde koşunun ilk dönemeçinde liderliği eline geçirerek açılış dört yüzünü 24.42, sekiz yüzünü 48.98 , 1200'ünü 1:12.90 ile geçerek son düzlüğe rakiplerini uyutarak bir anda vitesini yükseltip çıktığı koşunun 1600'ünü 1:36.34 ile geçerek 1 1/8 miles yaklaşık 1800 metreyi 1:48.86 bitiriş derecesiyle kariyerinin ilk grup 1 koşu birinciliğini elde ederken, koşunun ikinciliği henüz maiden bir isim olan Bodexpress'in olurken, koşunun üçüncülüğü (Gr-2) Fountain of Youth koşusunu kazanmış Code of Honor elde ederken, koşunun büyük favorisi Javier Castellano idaresinde start almış annesi ülkemizde bulunan Hidden Scroll beklenenin çok altında koşarak hayal kırıklığı yaşatarak tabela dışında kaldı.

Antrenörlüğünü Jason Servis'in yaptığı Gary West ve Mary West'in yetiştirip sahibi olduğu Maximum Security'nin babası Breeders' Cup Juvenile koşusu galibi New Year's Day'dir. Annesi ise sıradan iki koşu kazanmış Anasheed'dir. Maximum Security'nin annesi grup 1 koşu galibi Flat Out ile anneden 3/4 kardeşlerdir.

Kadir KIYGIR