TJK'nın geçmiş yıllarda üzerine bahis kabul ettiği Aqueduct Hipodromunda 07 Nisan 2019 Cumartesi gecesi Kentucky Oaks koşusu için puan ve son hazırlık koşusu olarak 1 1/8 miles yaklaşık 1850 metre kum pistte koşulan toplam ikramiyesi $300.000 dolarlık (Gr-2)Gazelle Stakes koşu altı üç yaşlı kısrağın katılımıyla koşuldu.

 

ALWAYS SHOPPING, geçtiğimiz ay Aqueduct Hipodromunda koşulan 1850 metre kum pistteki Busher Stakes koşusunu da kazanmış olsa da ünlü antrenörü Todd Pletcher kısrağının mesafe limitinden emin olmak ve Kentucky Oaks koşusunu düşünerek dört hafta daha bekleyip ikinci kez iki dönemeçli (Gr-2)Gazelle Stakes koşusunda da koşturmaya karar verdi. ALWAYS SHOPPING için vermiş olduğu bu kararının doğru olduğunu koşuya tempo veren Positive Spirit'i son düzlük üzerinde yakalayıp jokeyi Manny Franco idaresinde yaklaşık 2 boy farkla geçip 1:52.91 bitiriş derecesiyle kazandığı koşusuyla anladı. Koşunun üçüncülüğü Off Topic'in olurken dördüncülük Proud Emma'nın oldu.

Antrenörlüğünü Todd Pletcher'ın yaptığı New York'un ünlü at yetiştiricisi ve sahibi Repole Harasının formasını taşıyan üç yaşındaki kısrak maidene veda ettiği listed (kısa vadeli) Busher Stakes koşu birinciliği sonrası kariyerinin ilk grup koşu birinciliğine Gazelle Stakes koşusunda ulaşarak bugün almış olduğu 150 puan Kentucky Oaks koşusunda start alabilmesi için yeterli oldu. Beşinci koşusunda ikinci kez kazanan Always Shopping babası kendisi gibi geç fakat dayanıklı koşucular veren Awesome Again'dir. Annesi ise kum pistte 2 yaşlılığında koşmuş olduğu (Gr-1) Frizette Stakes koşusunu ikinci tamamlamışsa da 2011 yılında katıldığı (Gr-1) Breeders' Cup Juvenile Turf koşusunda da ikincilik elde ettikten sonra başarılarının çoğunu çim pistteki kısa mesafeli yarışlarda elde etmiş More Than Ready'nin 11 koşusunda dört birinciliği bulunan kızı Stopshoppingmaria'dır. Always Shopping bugün kü birinciliğiyle kariyer kazancı $252.000 dolara ulaştır.

Kadir KIYGIR