11 Nisan Perşembe günü Saat 19.00 İstanbul Veliefendi Hipodromu Byerley Türk Salonu'nda düzenlenen toplantıya YKK Genel Koordinatörü Murat Birol Kayım, YKK üyesi ve TJK yönetim kurulu üyesi Ahmet Özbelge, YKK Müşaviri ve Tarım ve Orman Bakanı Danışmanı Doğan Çağatay, TJK Genel Müdürü Tuncel Aydın, Genel Müdür Yardımcısı Burak KonukMehmet Şirin Bozkurt, Kurumsal iletişim müdürü Aylin Sevim. Hipodrom müdürü Çetin Özdemir tüm illerden yariş komiserlerinin Başkanları ve üyeleri ile yarış basını mensupları katıldı. TJK ve YKK Atçılıkta yeni bir dönem başlatarak eğitime ağırlık verileceğini belirtilirken 2019 yılında açıklanacak bir tarihte Yarış yapılan hipodromlarda Jokey, antrenör, seyisler eğitimlere katılmaması halinde artık lisansları vize edilmiyecektir.

2020 yılından itibaren eğitimlere katılmayan nalbantları hipodromlarda nal çaktırılmıyacak. Bu yıl Hong Kong Yarış Komiserler Kurulu Başkanı 10 günlüğüne ülkemize gelip yarış yapılan tüm hipodromlardaki yarış komiserlerimize tercübelerini aktaracak ve daha sonra YKK Yarış Komiserleriyle belli bir zamanda toplanıp durum değerlendirmesi yapılacaktır.Yarış basını olarak benim açımdan bu toplantının 4 saat sürmesine rağmen büyük bir keyif aldım diyebilirim toplantıların bundan sonra belli aralıklarla devam edeceği YKK ve TJK yetkilileri belirttiler.

BASIN TOPLANTISINDA DİKKAT ÇEKENLER

*** Yarış komiserleri o gün yapılacak hipodromlardaki yarışlara 4 saat önce gelindiği çim pist raporunda TJK erken gönedirildiği hava yağışlı olursa yarışların başlamasına bir saat kala bir kez daha çim pist ölçümü yapıldığını belirtti.

*** Yarış Komiserleri o günün raporlarını son koşudan sonra jokeyi Komiserler Kuruluna çağırarak sözle veya veya yazılı ifadesini alıyorlar.Bunu son koşuya bırakmalarının sebebi, jokey 7 koşunun tamamında veya son koşuda’da at biniyorsa konsantiresi bozulmaması için yaptıklarını belirttiler.

**** YKK at çalıştırıcı seyisler artık yetiştirilmesi kararı aldılar.

*** İki ihtar aynı hareketten yarış içinde olan jokeylerin at binmeme gün cezası 2018 yılından itibaren başladığı belirtildi.

*** Kör gözlük padokta kesin takılmayacak.

*** Start hakemlerine start önünde jokeylerin tartışma veya fikir yürütme artık yapamıyacak yapması halinde gün cezası olacaktır.

*** Saha veterineri yarış komiserleri sahaya gelmese de vereceği raporla safkan koşudan çıkarılacak olup yarış severler de o gün koşmayan atı erken öğreneceklerdir.

*** YKK, yeni internet sitesi çalışmasına başladığı basın toplantısında açıkladı.

*** YKK yetkilileri doping konusunda yasaklı maddelerin 3 ay ile 12 ay arasında safkana ve antrenörüne ceza verilmesi taslağı tamamlandı. lisans hakkı TJK'dan Varlık Fonu'na geçmesi 6132 sayılı Kanunun 4.maddesinde bir değişikliye gidilmesi Bakanlar Kurulu kararı gerekmekte olup Torba yasası ile bunu çok kısa sürede çıkarılması bekleniyor.

*** YKK Komiserler Kurulu'na bugünden itibaren tüm hipodromlarda huysuzluk yapan atlara start girişinde "start giriş örtüsü" takılmasına izin verdi. Her hipodromda iki adet var.

Tolgahan İMAL, Genel Müdür Tucel AYDIN- YKK üyesi TJK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özbelge, Hakan Cantınaz, YKK Genel Koordinatörü Murat Birol KAYIMTolgahan İMAL, Genel Müdür Tucel AYDIN- YKK üyesi TJK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özbelge, Hakan Cantınaz, YKK Genel Koordinatörü Murat Birol KAYIM

YKK Genel Koordinatörü Murat Birol Kayım, YKK üyesi TJK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet ÖzbelgeYKK Genel Koordinatörü Murat Birol Kayım, YKK üyesi TJK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özbelge

Kemal Akyer - İmparator Süleyman AkdıKemal Akyer - İmparator Süleyman Akdı

Süleyman AKDI, Basketbol hakemi, İstanbul komiserler kurulu üyesi on parmağında on marfet Orhan YENİHAYAT- Hakan CANTINAZSüleyman AKDI, Basketbol hakemi, İstanbul komiserler kurulu üyesi on parmağında on marfet Orhan YENİHAYAT- Hakan CANTINAZ

Hakan CANTINAZ, En eski Adana Komiserler Kurulu Başkanı Ömer AKYÜZ - Süleyman AKDIHakan CANTINAZ, En eski Adana Komiserler Kurulu Başkanı Ömer AKYÜZ - Süleyman AKDI

TJK Genel Müdür Yardımcısı Burak KONUKTJK Genel Müdür Yardımcısı Burak KONUK

Güzin ENYAZ, YKK İstanbul Büro Şefi - Süleyman AKDI -   Özge ERİMOĞLU İstanbul Komiserler Kurulu PersoneliGüzin ENYAZ, YKK İstanbul Büro Şefi - Süleyman AKDI - Özge ERİMOĞLU İstanbul Komiserler Kurulu Personeli

İstanbul Hibedrom Müdürü Çetin ÖZDEMİR- Kemal AKYERİstanbul Hibedrom Müdürü Çetin ÖZDEMİR- Kemal AKYER

Orhan Yenihayat konuşmasını el hareketleriyle yaparkenOrhan Yenihayat konuşmasını el hareketleriyle yaparken

TJK Kurumsal İletişirim Müdürü Aylin Sevim