KOŞU NO: 3

7 Mart Perşembe günü 3.Koşu sonunda Kurulumuzca resen yarışa protesto çekilmiştir.Yapılan inceleme sonucunda resen protesto kabul edilerek derece değişikliğine gidilmiştir. At Yarışları Yönetmenliğinin 122. maddesi 7. fıkrası gereğince, (gayri resmi sıralama (2,4,1,6,7 iken) aşağıdaki şekilde derece değişikliği yapılmasına karar verilmiş ve sıralama; 1 inci 4 haşa no’lu DİRİLİŞ, 2 inci 2 haşa no’ BARUTEFE, 3 inci 1 haşa no’lu ARBEDEŞAĞA, 4 üncü 6 haşa no’lu TEKFORD PLUS, 5 inci 7 haşa no’lu DEHADAN şeklinde kesinleşmiştir. 

2 numarada kayıtlı BARUTEFE isimli atın aprantisi Arif Okan PAZAR, son düzlükte hatalı kulvar değiştirerek yanındaki ata tehlikeli bir şekilde yaklaşmak suretiyle protestoya neden olduğundan (derece değişikliği) savunmasının alınması amacıyla Kurulumuza çağırılmış ve aynı tarihte savunmasını vermiştir. Konu ile ilgili olarak 6132 Sayılı At Yarışları Kanununun 4. Maddesi ve At Yarışları Yönetmeliğinin 122/7 maddesi (d) bendi gereği 10 (on) gün süreyle sanat icrasından men cezası ile cezalandırılmıştır

Yarışın protesto videosu

Yarışın videosu

www.liderformcom.tr görüşü Arif Okan Pazar BARUTEFE 'ye hakim olamıyarak piste gezindi tehlikeli hareketi ile diğer safkanları çarparak kazada yapabilirdi. Kaza olmadı ciddi bir foul de olmadı safkan vargel dibinden el oynatmadan kazandı koşuya protesto çekende yok komiserler kurulu resen yarışa protesto çekti bu koşunun sıralamasının değişmesi çok büyük bir hatadır bu koşuda sıralama değiştirilecek bir foul olayı yok Jokeyi Arif Okan Pazar'a ceza verebilirsin ama bu koşu sıralaması  kesinlikle değişmemesi gerekiyordu atın ilğililerin yarışseverlere yazık oldu.